01.07.22 Analýza BTC/USD – Shrnutí 6M, 3M a 1M, totálně bearish

02.07.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By Ing. Jaroslav Jarolím: Bitcoin (BTC) v noci předvedl další klasickou pump & dump, což bylo právě něco, co si nepřejete vidět, když jste v longu a očekáváte rally k 27 000 USD. To P&D totiž znamená, že si s trhem někdo hraje a pohyby jsou jaksi méně relevantní. Ta úvodní pumpa vypadala vážně dobře a skutečně se na krátký okamžik zdálo, že to je ten impuls k bearmarket rally. A pak najednou chcíp.

Článek byl publikován zde: 01.07.2022

Aktuální situace na 6M, 3M a 1M BTC/USD

Pololetní časový rámec vypadá vážně děsivě. Hlavně v kontextu s předešlými dvěma svícemi. Svíce z první poloviny roku 2021 je typická Shooting star. Pak máme něco jako Spinning top. A za první polovinu letošního roku máme obrovskou plně červenou svíci, která reprezentuje 57% kurzovou ztrátu.

Tím chci říct, že bitcoin měl více jak deset let trvající bull run. A před sebou máme přesvědčivý vrchol. I proto jsem toho názoru, že dno současného medvědího trendu bude vážně velmi hluboko.

Pololetní časový rámec
Pololetní časový rámec

Na kvartálním časovém rámci tvoří vrchol zrovna Shooting star. Což je zase ta vůbec nejvíce medvědí svíce, kterou během bull runu vidět nechcete. A nyní je i definitivně potvrzená jako vrchol. Kvartální svíce má naprostou identickou podobu jako ta pololetní. To je zajímavá shoda. O a o to víc je zajímavá díky měsíčnímu close, které je taktéž naprosto identické.

Kvartální časový rámec
Kvartální časový rámec

Na kvartálním grafu mě ovšem zaujalo, že bitcoin otestoval klouzavý průměr s periodou 20. Stejně jako v prvním kvartálu roku 2020. Nicméně tentokrát s jiným výsledkem. Příliš se toho nestal. Bitcoin na měsíčním grafu pokořil 50měsíční klouzavý průměr. A to velmi lehce. A bylo by už vážně špatné, jestli bitcoin na první pokus prolomí klíčový klouzák i na tříměsíčním grafu.

To se na těch 12 000 USD dostaneme mnohem rychleji, než bych původně předpokládal. Můj odhad je poměrně dlouhou dobu přelom podzim/zima. Ale to právě počítá s tím, že se dočkáme letního bearmarket rally. Které však pořád nepřichází.

Co se týče indikátorů, na MACD se zřetelně schyluje k bearish crossu. Zatímco indikátor RSI je na 50 bodech. Čili asi nejníže, kam dostupná data sahají.

Jak jsem zmínil, podoba měsíční svíce je vážně identická s pololetní a kvartální svící. Taková shoda v podobách nebývá zrovna častá. Vlastně je to takový triple signál, že to jde lidově řečeno do kytek. Jako vskutku negativní signál je fakt, že máme první měsíční zavírací cenu pod 50měsíčním klouzavým průměrem. Což se v historii BTC ještě nestalo.

Teď ale k tomu pozitivnímu. Máme rovnou na třech měsíčních časových rámcích zavírací cenu nad důležitým S/R levelem, který se nachází kolem 19 000 USD. Čili uvedené pásmo je potvrzené jako relevantní. Už jenom fakt, že se na zmíněné hladině pokles zastavil, lze považovat za nemalý úspěch.

Přestože všechny uvedené svíce mají hrozivou podobu, pořád nelze vyloučit, že to dlouho očekávané bearmarket rally přijde.

Jinak měsíční RSI nám vytvořilo nové historické low. Momentálně jsme na 41,5 bodech. A já si myslím, že v rámci současného medvědího trhu budeme mít na měsíčním RSI minimum až někde pod 30 body. Což odpovídá zhruba cenám v rozmezí 3 000 - 6 000 USD.

Závěrem

U těch vysokých časových rámců je jeden velký problém, těžko říct, za jak dlouho přijde ze strany trhu odezva. Čím vyšší časový rámec bereme v potaz, tím delší teoreticky zpoždění při uplatnění signálu. Ale zase o to větší váhu na budoucí vývoj to má.

Jinak, dnes jsem toho chtěl řešit mnohem více. Ale dnešní prostor vypršel. Proto bude analýza na bitcoin i zítra. Ale až tak někdy k večeru. A samozřejmě v neděli vyjde video analýza, kde toho budeme tentokrát řešit vážně hodně.


Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.