02.05.22 Analýza BTC/USD – Jak špatné to je pro bitcoin? Dlouhodobé zamyšlení nad trhem

02.05.2022
zdroj: unsplash.com
zdroj: unsplash.com

By Ing. Jaroslav Jarolím (Kryptomagazin): Bitcoin (BTC) postihla tragédie, což jsem velice zdůraznil v nedělní video analýze. Je to ale opravdu tolik špatné? Snažím se vždy vyvarovat tomu, abych byl monotónní, a hlavně nechci nikoho strašit. Zas na druhou stranu si nepřeji zlehčovat dubnové close, které v grafu vypadá jako finální ortel pro bull run, který u bitcoinu zřejmě definitivně končí. I když pro potvrzení je pořád vhodné, abychom se dočkali průlomu těch 30 000 USD.

Článek byl publikován zde: 02.05.2022

Aktuální situace na 1M BTC/USD

Měsíční graf nás poctil významným prodejním signálem, který není pro bitcoin vůbec dobrý. Kurz totiž od března/dubna 2020 zavřel pod 20měsíčním klouzavým průměrem (20 MA). Tento klouzák jsme sledovali poměrně dlouhou dobu, minimálně od konce ledna, kdy bylo jasné, že zmíněná dynamická hladina funguje jako silný support.

Úplně stejné reakce jsme zaznamenali i v únoru a březnu - kurz pokaždé v blízkosti klouzavého průměru příznivě reagoval. Kurz se následně vrátil nad a zde i zavřel. Duben nebyl z počátku jiný - i tentokrát v blízkosti 20 MA kurz příznivě reagoval. Nakonec však kurz nejenom prorazil, ale dubnová svíce má zřetelně close pod supportem.

Mnozí klouzavé průměry ignorují a já si myslím, že je to chyba. Jedná se určitě o významný dílek do té naši velké skládačky. Proto měsíční close pod 20 MA vnímám skutečně jako velký problém. Samozřejmě je vhodné zase hledat potvrzení. Třeba v podobě otestování květnové svíce původního supportu, tentokrát zespoda.

Jak moc je tedy situace vlastně špatná? Když se podíváme na dřívější price action, zjistíme, že průlom BTC pod 20měsíční klouzavý průměr vyústil v další hluboký propad. Konkrétně mám na mysli rok 2014, přelom 2018/2019 a rok 2020. Zcela upřímně, moc těch dat logicky nemáme. Ale víme z nich, že doposud bitcoin bral náš klouzavý průměr opravdu vážně - byl to často support a rezistence.

Určitě si všimněte, že propad pod sledovaný klouzavý průměr neměl většinou zrovna dlouhého trvání. Ve dvou případech šlo o několik měsíců. V jednom případu o týdny - rok 2020. Bude to tak i nyní? Spoléhat se na to nemůžeme, ale je to dost pravděpodobné. Už jsem se nechal mnohokrát slyšet, že ultimátní support považuji až úrovně začínající na 12 000 USD. Za pár měsíců se tam třeba bitcoin dostane. Mimochodem, v blízkosti 12 000 USD je i 100měsíční klouzavý průměr.

Abychom to měli úplné, 50měsíční klouzavý průměr je nad 20 000 USD. Konkrétně na 21 242 USD. Určitě je moudré všechny tyto klouzavé průměry sledovat, protože očekávám podobné reakce kurzu jako u 20 MA.

Závěrem

Co se týká objemů, zde je dlouhodobě obrovský kontrast s předešlými roky. Jsme de facto už téměř rok s objemy na úplném minimu. Co to pro nás znamená? Když se podíváte na bitcoin a jeho tržní strukturu od začátku roku 2021, zjistíte, že jdeme jednoduše řečeno do strany. Na trhu se cosi děje. Buď je to reakumulace nebo distribuce. Ať je to cokoliv, čeká nás mohutný pohyb. A snad nebudeme již dlouho čekat.


Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím (Kryptomagazin)

Překlad: Finanční ninja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.