14.03.22 Analýza BTC/USD – jak interpretovat současný stav?

14.03.2022

By Ing. Jaroslav Jarolím: Bitcoin (BTC) ukončil předešlý týden a díky tomu, že byla od druhé poloviny pátku volatilita naprosto minimální, máme prakticky stejné týdenní close jako u předešlých dvou svící. Čili se trh už tři týdny absolutně nikam neposunul. Respektive ty různé několikadenní růsty a poklesy můžeme považovat za obyčejný šum, který je nerelevantní.

Článek byl publikován zde: 14.03.2022


Aktuální situace na 1W BTC/USD

Jak jsem řekl v úvodu, máme v podstatě u třech týdenních svící zavírací ceny na té samé cenové úrovni. Respektive nad S/R levelem 37 000 USD. První svíce má knot na 34 000 USD, druhá téměř na 47 000 USD. Třetí pouze na 42 000 USD. Čili za ty poslední tři týdny můžeme sledovat, že jsou nakupující o něco aktivnější, ale prodávající mají dost sil na to, aby jejich pokusy sráželi.

Každopádně nemám vůbec radost z toho, že se kurz z obou směrů dostává do kleští. Ze shora se rychle blíží 50týdenní a 20týdenní klouzavý průměr. Zatímco zespodu 100týdenní klouzavý průměr. Trh proto nemá moc na vybranou. Jestli má být průlom na jednu z těchto stran úspěšný, logicky se musí povést průraz dynamických úrovní.

Právě to přiblížení kratších klouzavých průměrů spíše nahrává do karet tomu, že není moc prostoru ani pro retracement. Tedy pouze za předpokladu, že hned půjdeme na 30 000 USD, tam dojde ke krátké konsolidaci, tu následně vystřídá retracement k oboum klouzavým průměrům. Což dělá retracement téměř o 50 %. Tohle by smysl dávalo, ale k naplnění se musí do trhu vrátit nadstandardní dynamika.

Závěrem

Jak jsem říkal v nedělní video analýze, pořád se držím toho, že se bitcoin snaží konstruovat velký obratový pattern. Mimochodem, leckdo tam vidí symetrický trojúhelník. Já tam mám však jeho rostoucí variantu - na týdenním to nemám zakreslené.

Hlavním důvodem je, že na většině burz od poloviny ledna objemy spíše rostou. Na burze Binance to jde asi nejsnadněji zpozorovat. Je třeba ale přepnout alespoň na denním graf, na týdenním to nejde moc vidět. V symetrické podobě objemy zpravidla klesají, jak kurz postupně prostor v útvaru vyplňuje.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!


Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím