15.07.22 Analýza BTC/USD – Postupný růst, výnosová křivka se převrátila

15.07.2022
Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com

By Ing. Jaroslav Jarolím: Bitcoin (BTC) zase začíná vypadat docela dobře. Technicky pořád stojíme na místě, ale dle předešlých dvou denních svící je zřejmé, že býci jsou na supportu kolem 19 000 USD stále aktivní. Zkrátka je tam zřetelná poptávková struktura, která kurz drží před pokračováním v propadu. Nic víc momentálně nepotřebujeme.

Článek byl přepublikován z: www.kryptomagazin.cz, autor Ing. Jaroslav Jarolím

Výnosová křivka se převrátila

Ve včerejším streamu jsme zase dost řešili makroekonomická témata. Respektive inflaci, očekávání a základní úrokové sazby. Když bych to měl shrnout, trhy momentálně počítají spíše s tím, že Fed zvedne 27. července sazby o celý procentní bod. Pokud však zvýší sazby jenom o 0,75 procentního bodu, může to bitcoin a akciový trh popostrčit nahoru. Není to malé zvýšení, ale v souvislosti s očekáváním, je to vlastně býčí zpráva.

V chatu mě ještě jeden sledující upozornil na aktuální podobu výnosové křivky. Díval jsem se zhruba před třemi týdny a nepokládal jsem na její tehdejší podobě nic zajímavého. Leč tvar křivky se od té doby radikálně změnil.

Aktuální podoba výnosové křivky (modrá). Zdroj: gurufocus.com

Výnosová křivka má nyní převrácenou podobu. Čili spread mezi střednědobými a krátkodobými výnosy je záporný. Co to znamená? Trh věří, že Spojené státy půjdou do recese. Americká ministryně financí a předseda Fed tvrdí opak, ale osobně víc věřím trhu než jim. Výnosová křivka se v průběhu času logicky mění. Pokud ale zůstane v této podobě, nebo se to naopak bude zhoršovat, USA rozhodně čeká recese.

Což je asi neodvratné, protože osobně odhaduji, že vrchol základní úrokové sazby bude příští rok kolem 6 %. Bude přirozeně hodně záležet na průběhu inflace a trhu práce v USA.

Aktuální situace na 1D BTC/USD

Co se týká BTC, náš král se de facto zastavil na low z 30. června. Zkrátka na té poptávkové struktuře, kde můžete sledovat u jednotlivých svící spodní knoty. To značí, že v cenách pod 19 300 USD jsou nakupující opakovaně agresivnější a jsou ochotní více riskovat. Když jdete do trhu jako taker (za market), dá se říct, že pokaždé trochu více riskujete. Jelikož přijímáte cenu, netvoříte ji, potřebujete, aby se k vám přidali další agresivní nakupující. Jinak jste v háji samozřejmě.

Středeční svíce každopádně vypadá slušně a úplně překrývá předchozí, úterní svíci. A i objemy jsou u středeční svíce rozhodně přijatelné. Ve čtvrtek bitcoin v zavedeném směru pokračoval, čímž se kurz vyhoupl zase zpátky nad 20 000 USD. A nejspíše budeme brzy sledovat, jak se kurz vrací na úrovně, kde posledně selhal. To jest nad 22 000 USD.

Blíží se víkend a víkendy bývají většinou klidnější, bez větších cenových pohybů. Ale jak jsme mohli v poslední době vidět, není to tak vždy. Naopak rostou případy, kdy víkendy jsou velmi dynamické.

Závěrem

Jak jsem říkal včera, dovolil bych si tvrdit, že se bitcoin do 27. července nikam příliš neposune. Mohu se mýlit, tím naopak lépe. Nynější průběh trvá už měsíc a je docela nudný. Zdůrazňuji, že následující zasedání Fed je opětovně klíčové. Jestli zvednou sazby o celý procentní bod, je to politika, kterou americká centrální banka neprováděla hrozně dlouho.

Jednoduše se píše nová a velmi zajímavá historie, ze které se následující generace mohou poučit. Tak jako my se snažíme poučit z předešlých milníků. My máme ovšem tu výhodu přímé zkušenosti, která je nedocenitelná. To se z knihy nenaučíte. Proto to sledujte a učte se v reálném čase.

Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím (Kryptomagazin)

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.