16.03.22 Analýza BTC/USD – den D je tady

16.03.2022
Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com

By Ing. Jaroslav Jarolím: Bitcoin (BTC) brzy ráno ukončil svůj spánek a došlo k pohybu, který není na tomto trhu až tolik překvapující. Občas se holt stane, že trh "vydrbe" s býky a medvědy zároveň. Jak ovšem takové price action interpretovat? Má vůbec smysl to nějak odůvodňovat?

Článek byl publikován zde: 16. března 2022


Nesmíte ani zapomínat na dnešní zasedáním Federálního výboru pro volný trh - viz. závěr.

Aktuální situace na 4H BTC/USD

Brzy ráno tedy došlo k rychlé pumpě, která kurz dostala k S/R levelu 42 000 USD. Zde ovšem cena zůstala hrozně krátce a trh se zhroutil zpátky, kde pumpu začal. Čili bitcoin udělal pohyb o více jak 6 % během pár minut a pak se asi během půl hodiny zase vrátil.

Z toho je zjevné, že došlo k likvidaci přepákovaných krátkých a následně dlouhých pozic - short squeeze a long squeeze. Možná to mělo i nějaký impuls, kdy vyšla třeba nějaká zpráva, na kterou reagovaly některé algoritmy. Ty přepákované pozice pak byly jenom dalším palivem. Objemy byly v té krátké chvíli skutečně markantní. Podoba svíce je samozřejmě hrozná a říká nám, že došlo u S/R levelu 42 000 USD k zamítnutí.

Nicméně u těchto Pump & Dump se mi nezdá, že by byl cenový vývoj relevantní. Proto bych samotné zamítnutí u blízké rezistence bral vážně spíše s rezervou. Respektive se nejednalo o nějaký přirozený pohyb. Řekněme, že to lze zaškatulkovat jako krátkodobou manipulaci.

Proto bych se vůbec nedivil, i přes to zamítnutí, že bitcoin nakonec rezistenci prorazí. Pak bych sledoval reakci kurzu v hladinách, kde máme předešlá zamítnutí. Což je zhruba úroveň 45 500 USD.

Závěrem

Dnes má Federální výbor pro volný trh (FOMC) zasedání, takže celý finanční trh upírá svůj zrak hlavně sem. Bude pro nás zásadní slyšet, kolik "hiků" v úrokových sazbách nás čeká. První navýšení je samozřejmě již v trhu započítáno, protože Fed vcelku jasně avizoval, že 16. března půjdou sazby nahoru.

My potřebujeme ale vědět, jak dlouho bude přibližně Fed sazby zvedat. Mimo jiné je pro nás klíčové, kdy začne kvantitativní utahování (jestli vůbec?) a v jakém tempu. Od toho se potom odvíjí strategie všech institucí. Já budu samozřejmě sledovat tiskovou konferenci a prohlédnu si i jejich projekce, což budeme řešit v zítřejším streamu. Dnes večer tomu samozřejmě budu věnovat článek, tak se máte na co těšit.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!


Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím