18.07.22 Analýza BTC/USD – Velmi úspěšný týden, trh reaguje růstem

18.07.2022
Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com

By Ing. Jaroslav Jarolím: Bitcoin (BTC) se dostal nad 22 000 USD a pořád si drží momentum. Jak jsem říkal v sobotní video analýze, jestli zavře týdenní svíce s dlouhým spodním knotem, mohou to tržní účastníci považovat za signál k cenovém růstu. Máme totiž z pohledu týdenního grafu další svíci říkající, že supportní pásmo okolo 19 000 USD je velmi spolehlivé.

Článek byl přepublikován z: www.kryptomagazin.cz, autor Ing. Jaroslav Jarolím


Máme vyhráno? To určitě ne, ale bitcoin je opětovně iniciativní a po několik týdnů se opakovaně dařilo bránit klíčový support. Co ještě více by bylo potřeba?

Risk on sentiment a očekávání

Jistou dobu jsem říkal, že potřebujeme risk on prostředí. Zkrátka potřebujeme, aby spekulanti a investoři byli ochotni riskovat. Přestali se bát a vstoupili do trhu. Jelikož jsem přesvědčený, že ten kapitál pořád na těch burzách a u brokerů je. Nikam nezmizel, jen se všichni dlouho báli. A část samozřejmě akumulovala blízko dna. Ale to platí hlavně pro institucionální spekulanty. Jak to tak bývá, drobní obchodníci spíše u dna houfně prodávají. Ve velké panice.

Čili taková ta moudra, že máte být hamižní v době, kdy se všichni ostatní bojí a naopak se bát, když jsou všichni hamižní, má určitě něco do sebe. Na cenách 50 000+ bylo rozumné být hodně velkým pesimistou. Nyní je třeba být optimistou. Však už bitcoin hodně z ceny ztratil. Není tak drahý jako ještě před několika měsíci. A čím níž cena půjde, tím větší optimismus je vhodný. Naopak mít radost z dalšího poklesu ceny.

Dolarový index
Dolarový index

Dolarový index začal rapidně klesat. Přesně to jsme potřebovali pro potvrzení risk on prostředí na trzích. Když dolarový index pumpuje, bitcoin moc nahoru nechce. To již jistou dobu víme. Dolarový index je do značné míry překoupený, takže by vůbec nevadilo, když by několik týdnů šel dolů. A to úplně stačí na to, aby se bitcoin dostal nějaké solidní cenové hladiny.

Fed Watch
Fed Watch

Co se týká očekávání ohledně dalšího růstu základní úrokové sazby, misky vah se posunuly ve prospěch růstu o 0,75 procentního bodu. To ale neznamená, že k "hiku" o celý procentní bod nemůže dojít. Stále to lidově řečeno visí ve vzduchu. Zatím ale počítáme spíše s tím, že Fed bude v tomto ohledu střídmější.

Aktuální situace na 1W BTC/USD

Konečně se dostáváme k BTC. Jak jsem zmiňoval, nebylo žádným překvapením, že bitcoin svůj postup zastavil u 200týdenního klouzavého průměru. Řečená dynamická hladina fungovala hodně dlouho jako spolehlivý support. Takže by bylo bláhové si myslet, že kurz úroveň zespoda ihned prorazí.

Proto jsem tvrdil, že je klíčové, jak se trh se zamítnutím vypořádá. A vypořádal se slibně. Týdenní svíce z minulého týdne je Doji. Takže titěrné tělíčko v horní polovině a dlouhý spodní knot. Support kolem 19 000 USD byl zase úspěšně ubráněn. A jakmile týdenní svíce zavřela v Doji podobě, v podstatě na minutu se kurz rozjel nahoru.

To je velmi dobré znamení, protože nám to říká, že tržní účastníci si skutečně uvědomují, co se vlastně stalo. Pokus medvědů byl u klíčového supportu zamítnut. A nyní se kurz BTC zase musí poprat s 200týdenním klouzavým průměrem. Jestli budou býci úspěšní, možná se konečně dočkáme pravého bearmarket rally - možná v něm už jsme.

Indikátor RSI se vyšplhal zpátky nad hraničních 30 bodů. Hodnoty indikátoru se pod 30 body zdržovaly hrozně dlouho. Zhruba 5 týdnů, což je historickým prismatem velký nadstandard.

Závěrem

Tržní situace vypadá nyní objektivně moc dobře. Klíčový support se medvědům nepodařilo prolomit. Už jenom to je zásadní signál. Je třeba ovšem prorazit 200týdenní klouzavý průměr. Samotný průlom je logicky nový signál k růstu. Jestli bude bitcoin úspěšný, nastíníme si další možnosti.

Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím (Kryptomagazin)

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.