20.06.22 Analýza BTC/USD – Týden zavřel nad 20K, signál pro retracement?

20.06.2022
Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com

By Ing. Jaroslav Jarolím: Bitcoin (BTC) zaznamenal za minulý týden obrovské ztráty a bohužel se v závěru nepovedlo příliš těchto ztrát umazat. Od květnových propadů z roku 2021 se tak jedná o největší týdenní ztrátu, které bitcoin čelil. Avšak z toho týdenního pohledu to není až takový armageddon, protože zavírací cena je nad klíčovým supportním pásmem. Lze to tedy brát jako signál k retracementu?

Článek byl publikován zde: 20.06.2022

Určitě ano, ale vyplatí se ho poslechnout? Je třeba chápat, že za současného stavu je velmi riskantní následovat býčí signály. V rámci medvědího trhu mají totiž mnohem menší váhu. Leč zas na druhou stranu, jak moc je pravděpodobný, že jedním vrzem půjdeme až na 12 000 USD? Tím chci říct, že by to chtělo minimálně jeden měsíc retracementu. Trh se pročistí a můžeme hodit další šipku dolů, čímž se dostaneme do akumulačních úrovní.

Aktuální situace na 1W BTC/USD

Takže podoba týdenní svíce je samozřejmě tragická. Bitcoin mimo jiné během jediného týdne ztratil zhruba 33 % ze své hodnoty. Leč povedla se malá část uvedených ztrát umazat. Nás ale hlavně zajímá výsledná podoba svíce, která je samozřejmě dosti medvědí. Ten malý výkup na tom nic nemění. Leč ten malý výkup je zásadní v jedné věci. Bitcoin respektoval S/R pásmo 20 000 - 17 500 USD. Což je takové malé vítězství.

Vlastně se ten pokles zastavil na poslední chvíli, protože v opačném případě bychom jistě šli na cca 16 000 USD. A v případě nějakého flash crashu klidně ještě níž. Musím ovšem zdůraznit, že medvědi by to již neměli mít tak jednoduché. Když se podíváme na objemový profil, ta likvidita je historicky na cenových úrovních pod 20 000 USD mnohem lepší.

Bitcoin v každém případě zřetelně prolomil 200týdenní klouzavý průměr. K tomu došlo pouze jedinkrát v březnu 2020, ale pouze na pár dní. Navíc týdenní close bylo tehdy velmi blízko od klouzáku. Nyní je ta situace proto o dost horší. Pokles se dále zastavil vskutku blízko od 300týdenního klouzavého průměru, který právě v březnu 2020 zcela zastavil tehdejší pád. Jakmile bitcoin druhý řečený dynamický support prolomí, stane se to vůbec poprvé.

Pro nás je nyní důležité, že ačkoliv týdenní svíce vypadá špatně, tak týdenní zavírací cena je právě nad zmíněným supportním pásmem. Čili ten signál pro růst graf vygeneroval. Otázkou je, zda toho bitcoin využije. Zatím je trh docela střídmý, bez dynamiky. Naopak celý víkend byl až moc dynamický, na což nejsme zrovna zvyklí. Zvyknout si na to ale musíme, protože během předešlé medvědího trhu často docházelo k největším pádům zrovna o víkendu. Proč zrovna víkend? Protože je to nejjednodušší, chybí podstatná část likvidity.

Indikátory

Týdenní indikátor RSI je na vůbec nejnižších úrovních od roku 2011. Čili dle tohoto technického indikátoru je možné, že to lokální dno máme za sebou. Těch 26 bodů je už dostatečně hluboko. Jinak dlouhodobě je jasné, že půjdeme mnohem níž. Aktuální medvědí trh bude asi vůbec nejhorší, který bitcoin zažije.

Závěrem

Jestli se odraz nepovede nyní, bitcoin v dohledné době asi už neuvidí ceny nad cca 23 500 USD. Zatímco za současného stavu je opravdu možné ještě klidně otestovat těch 30 000 USD. Když v roce 2018 bitcoin padl o za několik týdnů o 70 %, pak následoval retracement o 100 %. Leč osobně to vidím nejreálněji k cca 26 500 USD.

Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím (Kryptomagazin)


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.