28.02.22 Analýza BTC/USD – plejáda emocí v přímém přenosu

28.02.2022

By Ing. Jaroslav Jarolím: Bitcoin (BTC) a vlastně celý finanční trh čelí mnoha různorodým zprávám, které jsou si dost často i odporující. Proto můžeme na trzích v přímém přenosu sledovat šílenou plejádu emocí.

Článek byl publikován zde: 28.02.2022


Katalyzátorem tohoto dění jsou právě ty různorodé zprávy. Navíc trh v tak krátkém čase samozřejmě nedokáže odhadnout dopady těchto zpráv. Typickým příkladem je třeba odpojení Ruska od SWIFT. Nikdo úplně nedokáže potvrdit, jak moc zásadní problém to může být.

Ruská centrální banka zvýšila sazby na 20 %

Dalo se očekávat, že Ruská centrální banka zvedne sazby. Což nakonec učinili, z 9,5 % na 20 %. Takové zvýšení je třeba na západě naprosto nemyslitelné kvůli vysokému zadlužení. Rusové mají veřejný dluh ovšem na historických minimech. Proto si to mohou dovolit a nejspíš nás čekají i další velké "hiky". Nedivil bych se zvýšení i na 50 %. Rusko ovšem čeká tvrdá recese. To je již nyní jisté.

Aktuální situace na 1W BTC/USD

K závěru včerejšího týdne se stalo něco, co bylo vskutku zajímavé. V neděli večer začal být trh totiž dost volatilní a na pár okamžiků se zdálo, že přijdeme o S/R level 37 000 USD. Ve včerejší video analýze, kterou jsem natáčel mezi 17:00 - 18:00 jsem právě tvrdil, že do konce týdne nás asi nic zajímavého nečeká. Zmýlil jsem se ovšem, protože situace začíná být odlišná od uplynulého roku.

Leč z technického hlediska bych si dovolil tvrdit, že se až tak moc nestalo. Týdenní svíce díky tomu včerejšímu propadu zavřela jako Doji. Alespoň já bych ji tak identifikoval. Obecně řečeno se jedná o neutrální svíci, ale v kontextu je spíše býčí. Objevila se na konci krátkého klesajícího trendu, má close nad 37 000 USD a spodní knot je mnohem delší než horní část s červeným tělem. Čili býci vycházejí z boje jako vítězové.

Proto si myslím, že trh je spíše bullish. Stejně jako v lednu máme pěkné reakce pod 37 000 USD, kde je evidentně dost nachystaných nakupujících. Což prostě vnímám kladně. Navíc máme knot týdenní svíce přesně na point of control objemového profilu.

Upozorňuji ale, že nesmíme zapomenout na ten medvědí vývoj ze zbytku února. My víme, že pro bitcoin je evidentně hrozný problém pokračovat v růstu, když se kurz přiblíží k 47 000 USD. Navíc už jsou zde i oba klouzavé průměry - 20týdenní a 50týdenní.

Závěrem

Ta burzovní psychologie je nyní hodně turbulentní. Vlastně mi to dle knih připomíná minulé století, kdy byla geopolitika dost často hodně napjatá. Jako nyní. V každém případě čelí globální finanční trh hodně negativním důsledkům. Recese nečeká jenom Rusko, ti budou akorát první.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím