28.04.22 Analýza DXY (dolarový index) – nejsilnější risk-off za posledních osm let

28.04.2022
Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com

By Ing. Jaroslav Jarolím (Kryptomagazin): Dolarový index (DXY) se utrhl ze řetězu, což ještě více drtí celý finanční trh, který je už i tak docela zbídačený. Některé akciové tituly kvůli tomu klesají takovým tempem, že z toho musí jít i docela strach. Lidi samozřejmě už panikaří, protože poptávka po americkém dolaru je značná. Čili risk-off prostředí na trhu naprosto dominuje, a to prakticky celý měsíc.

Článek byl publikován zde: 28.04.2022


Dolarový index musíme mít nyní pod velkým drobnohledem, protože případné zamítnutí postupu kurzu může vyvolat slušné rally na akciovém trhu a bitcoinu.

Aktuální situace na 1M DXY

Pro dolarový index jsem zvolil rovnou měsíční graf, aby každý chápal lépe závažnost situace. Ještě nám zbývá zhruba den a půl do konce měsíčního close. Pokud ale měsíční svíce takhle zavře, bude to nejsilnější měsíční close od roku 2014.

A já bych si dovolil tvrdit, že jestli DXY skutečně takhle zavře, můžeme klidně pokračovat v dalším strmém růstu. Na počátku roku 2015 bylo měsíční RSI až téměř 83 bodů. Nyní jsme na 72 bodech. Tím chci říct, že takových měsíčních svíček můžeme mít třeba rovnou tři v řadě.

Pro akciový trh a bitcoin to logicky neznamená nic dobrého. Jakmile risk-off ještě zesílí, může to přejít i do nějaké kapitulace. A během kapitulace trh přijde o likviditu, a to je samozřejmě problém.

Co se týče ještě techniky trhu, zaregistrujte, že kurz prorazil nad tu horní hranu/diagonálu. V dřívějších analýzách jsem právě upozorňoval, že mnozí jednoznačně spekulují na to, že kurz DXY se zde odrazí. Neodrazil, na těch vyšších časových rámcích bez jakékoliv reakce. Jako by tam nic nebylo.

Dolarový index ovšem nemá ještě vyhráno, protože se v podstatě pořád nacházíme v tom zaznačeném širším rezistenčním pásmu. Respektive se kurz zrovna nachází u horního okraje. Třeba ještě přijde zamítnutí - proto je vhodné sečkat na týdenní a měsíční close. To je pro nás nyní klíčové.

Závěrem

Právě dolarový index je důvodem toho, proč se bitcoin chová tak schizofrenním způsobem. Spekulanti mají jednoduše strach a dlouho své pozice nedrží. Při lepší příležitosti prodávají. Za současné situace je proto být v trhu dost riskantní.


Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím (Kryptomagazin)

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.