4 odvětví, která jsou podle ekonomů nejodolnější vůči recesi

11.07.2022
Otec pracuje v kuchyni s dcerou, Momo Productions | Digitalvision | Getty Images
Otec pracuje v kuchyni s dcerou, Momo Productions | Digitalvision | Getty Images

By Morgan Smith: Varování před blížící se recesí dosáhlo horečnatého stupně. Inflace stále stoupá, což způsobuje chaos na akciovém trhu, a společnosti se začínají připravovat na nejhorší - propouštějí, zmrazují nábor zaměstnanců a v některých extrémních případech ruší nabídky práce. Jaká jsou 4 odvětví, která jsou podle ekonomů nejodolnější vůči recesi?

Článek byl publikován zde: 05.07.2022


Varování před blížící se recesí dosáhlo horečnatého stupně. Inflace stále stoupá, což způsobuje chaos na akciovém trhu, a společnosti se začínají připravovat na nejhorší - propouštějí, zmrazují nábor zaměstnanců a v některých extrémních případech ruší nabídky práce.

Náhlá změna dynamiky trhu práce - po měsících dobrých vyhlídek na zaměstnání a rostoucích mezd zaměstnanců - přiměla mnoho pracujících Američanů k zamyšlení.

Laurence Ball, profesor ekonomie na Univerzitě Johnse Hopkinse, říká v rozhovoru pro CNBC Make It:

"Vyhlídky na zaměstnání se v příštích několika měsících výrazně zhorší."

Otázka zní: "O kolik se zhorší?"

Pokud uvažujete o brzké změně zaměstnání, měli byste vědět, že žádné zaměstnání není zcela odolné vůči recesi, ale některá odvětví jsou na tom v době krize hůře než jiná.

Během velké recese, která trvala od roku 2007 do roku 2009, došlo podle údajů Úřadu pro statistiku práce k výraznému poklesu zaměstnanosti ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu.

Je to proto, že během hospodářského poklesu lidé obvykle omezují své volnočasové výdaje a odkládají velké nákupy, včetně automobilů a nových domů, říká Karen Dynanová, profesorka ekonomie na Harvardově univerzitě a bývalá hlavní ekonomka amerického ministerstva financí. Předpovídá, že v případě brzkého nástupu recese se v těchto odvětvích projeví podobný vývoj.

Ball a Dynanová říkají, že mezi odvětví, která jsou nejvíce "odolná vůči recesi" a která nabízejí silnou jistotu zaměstnání během ekonomického poklesu, patří např:

  • zdravotní péče
  • vláda
  • počítače a informační technologie
  • vzdělávání

Ball vysvětluje, že společným znakem těchto odvětví je to, že jsou méně citlivá na změny úrokových sazeb a že lidé jsou na těchto službách závislí, "ať už je ekonomika na vzestupu, nebo v recesi".

Přestože se školy v důsledku pandemie Covid-19 potýkaly s problémy s najímáním a udržením zaměstnanců, může být školství v těžkých časech stabilním odvětvím, říká Ball. Očekává, že v případě recese se zvýší poptávka po zaměstnancích na vysokých školách a univerzitách v celých USA, protože více lidí může hledat vysokoškolské vzdělání "jako způsob, jak získat nové dovednosti a zlepšit své pracovní vyhlídky".

"Lidé mají větší tendenci jít na vysokou školu, pokud je situace na trhu práce špatná," říká. "A pokud končíte vysokou školu a trh práce stále vypadá bezútěšně, stává se postgraduální studium mnohem atraktivnějším."

Ať už hledáte nové zaměstnání, nebo ne, Dynan zdůrazňuje, že je důležité zdokonalovat své odborné dovednosti, abyste byli konkurenceschopnějším a hodnotnějším pracovníkem. Zjistěte si, které dovednosti se nejčastěji objevují na pracovních pozicích, o které máte zájem, a začněte je procvičovat, nebo se zeptejte svého šéfa, zda vaše firma nenabízí nějaké kurzy profesního rozvoje nebo webináře.

"Nad rámec svých běžných pracovních povinností toho moc udělat nemůžete," říká. "Ale naučit se, jaké dovednosti zaměstnavatelé hledají, a umět je dobře vykonávat, je nejlepší pojistka."


Autor článku: Morgan Smith

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.