Akciový trh se hroutí. Jak moc může ještě klesnout

20.06.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By Jacob Sonenshine: Akciový trh se dostal do špatného stavu - opět.

Článek byl publikován zde: 13.06.2022


Investoři sice mohou být v pokušení začít nyní nakupovat, ale další bolest je pravděpodobně na cestě, říkají pozorovatelé grafů trhu.

Zhruba 90 minut před koncem obchodního dne klesl index S&P 500 o 3,2 % na 3 776,93, což je úroveň, která by znamenala medvědí trh, pokud by na ní index uzavřel.

Medvědí trh je definován jako pokles o 20 % nebo více a jakákoli úroveň pod 3837 by jej tam zařadila.

Při tak velkém poklesu trhu se může zdát, že už nemůže být hůř. Krutá realita je však taková, že index S&P 500 vykazuje jasné známky slabosti, které ho posouvají na cestu k dalším ztrátám.

Techničtí analytici sledují grafy a další ukazatele a snaží se přemýšlet o tom, kam by trh mohl směřovat dál. Nejde jen o "voodoo", jak někteří v minulosti poznamenali, ale o pokus vyhodnotit nabídku a poptávku, když investoři nakupují a prodávají akcie.

Právě teď prodeje nepolevují ani po pátečním poklesu o 3 %. Momentum poklesu možná ještě nedosáhlo vrcholu, napsal Jonathan Krinsky, hlavní tržní technik společnosti BTIG.

To platí zejména nyní, kdy akciový trh prolomil podporu na úrovni těsně nad 3800. Pokud by se index od této úrovně odrazil, mohl by podniknout další krátkou rally, napsal Ari Wald, vedoucí technické analýzy ve společnosti Oppenheimer & Co.

Místo toho index pod tuto úroveň klesl a tržní ukazatele "nedosáhly dostatečně hlubokého stavu, který by naznačoval, že se vytvořilo hlavní dno", dodal Wald.

Když je podpora prolomena, investoři si pak nejsou jisti, kde se bude nacházet spodní hranice. Podle Bensignora by index mohl rychle klesnout o další 4 % na 3617, což je jeho "měsíční základní linie".

Poklesy však mohou být mnohem horší. Krinsky napsal, že by mohl klesnout až na 3400, vzhledem k jeho trajektorii směrem dolů od 2. června. To je další zhruba 10% pokles oproti současné úrovni indexu a těsně kolem úrovně indexu těsně před pádem Covid-19, který začal v únoru 2020.

"Minulý týden je připomínkou, že riziko je i nadále směrem dolů," napsal. "Šance na "červnový pokles" přímo na úrovni 3 400 se výrazně zvýšily."

A pokud to nestačí, vedoucí technické analýzy společnosti Evercore Rich Ross tvrdí, že index S&P 500 může klesnout na 3250, což je vrchol z července 2020, a další cíl, pokud by došlo k prolomení hodnoty 3400.

"Náš základní scénář 3500 je optimistický, s rostoucími riziky na 3250." Napsal Ross.

Někdy - věřte tomu nebo ne - je to nejlepší, co mohou investoři udělat, sedět se založenýma rukama, dokud nedojde k nejhorším škodám.

Kéž by bylo zřejmé, kdy se tak stane.


Autor článku: Jacob Sonenshine

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.