Argentina zvyšuje hlavní úrokovou sazbu na 52 %, protože inflace prudce roste

17.06.2022

By Patrick Gillespie: Argentinská centrální banka ve čtvrtek již pošesté v tomto roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu na 52 %, protože vláda se snaží snížit inflační očekávání.

Článek byl publikován zde: 16.06.2022

Měnový orgán podle svého prohlášení zvýšil klíčovou sazbu Leliq o 300 bazických bodů. Centrální banka také zvýšila minimální sazbu na termínované vklady pro střadatele na 53 %.

Tento krok přišel dva dny poté, co argentinský statistický úřad uvedl, že roční inflace dosahuje 30letého maxima 61 %. Takzvané pozitivní sazby jsou jedním z pilířů dohody Argentiny s Mezinárodním měnovým fondem ve výši 44 miliard dolarů.

Rostoucí sazby zatím v letošním roce nepomohly zkrotit očekávání Argentinců, protože mezinárodní dopad na ceny energií a potravin spolu s již tak vysokou inflací udržují vysokou nejistotu. Ekonomové oslovení centrální bankou předpovídají, že inflace do konce letošního roku dosáhne téměř 73 %.

Měnový orgán ve svém prohlášení poukázal na květnovou inflaci ve výši 5,1 %, která vykazuje zpomalení oproti předchozímu měsíci.

"Centrální banka doufá, že inflace bude nadále postupně klesat," dodala.

Představitelé centrální banky stojí ve druhé polovině roku před dvěma klíčovými úkoly, aby splnili program MMF: vytvořit další hotovostní rezervy a nepřekročit limity pro tisk peněz.

Ekonomové rovněž vidí, že měnový orgán později v tomto roce zrychlí tempo řízené devalvace pesa, respektive jeho "plíživé fixace", protože se soustředí na zvýšení rezerv, což je kompromis, který v blízké budoucnosti hrozí zvýšením inflace.

Rada guvernérů MMF má 24. června posoudit první hodnocení programu.

Místní dluh

V samostatném prohlášení ministerstvo hospodářství uvedlo, že se bude i nadále snažit vytvořit "atraktivní" podmínky pro investory místního dluhu. Vládní dluh v pesos, který je krytý inflací, čelil minulý týden prudkému výprodeji, protože investoři se začali obávat o jeho schopnost splácet při ročním růstu cen o 61 %.

Vláda také ve čtvrtek zveřejnila dekrety, kterými aktualizovala roční rozpočet tak, aby odrážel cíle v rámci programu MMF, jako je primární fiskální deficit. Rozpočet na rok 2021 byl převeden do letošního roku poté, co kongres odmítl vládou navržený rozpočet na rok 2022. Další čtvrteční dekret řeší segmentaci růstu cen argentinských účtů za veřejné služby, což je politicky nejcitlivější část programu MMF.


Autor článku: Patrick Gillespie

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.