AT&T se hroutí, protože Američané si nemohou dovolit platit účty za telefon

24.07.2022

By Tyler Durden: Akcie AT&T ve čtvrtek klesly poté, co generální ředitel John Stankey uvedl, že zákazníci začínají odkládat placení účtů za telefon, což vedlo k tomu, že bezdrátový operátor snížil letošní prognózu volného peněžního toku o 2 miliardy USD, uvádí agentura Bloomberg.

Článek byl publikován zde: 21.07.2022


Akcie se na začátku obchodování propadly až o 11 %, což je největší propad společnosti od roku 2022, který vymazal meziroční zisky akcií.

Oslabení spotřebitelů zvyšuje tlak na společnost AT&T, která již utrpěla ztráty v důsledku výrazného zlevňování nových telefonů a kapitálových výdajů na síťové vybavení. Společnost nyní očekává volný peněžní tok v roce 2022 ve výši 14 miliard USD - přičemž přibližně 1 miliarda USD z této snížené částky souvisí s "načasováním inkasa od zákazníků".

Tato zpráva, která zastínila výsledky za druhé čtvrtletí, jež překonaly zisk a růst počtu předplatitelů bezdrátových služeb, zasáhla také srovnatelné společnosti Verizon a T-Mobile a poslala akcie dolů.

Ve druhém čtvrtletí přibylo 813 000 pravidelných měsíčních účastníků telefonních služeb, což překonalo průměrný odhad analytiků oslovených agenturou Bloomberg ve výši 554 000. Zisk bez zahrnutí některých položek překonal odhady a dosáhl 65 centů na akcii, zatímco analytici očekávali 62 centů. Tržby ve čtvrtletí splnily odhady a dosáhly 29,6 miliardy dolarů.

Nedávné zvýšení cen a přírůstek předplatitelů umožnily společnosti zvýšit prognózu celoročního růstu tržeb z bezdrátových služeb na 4,5 až 5 % z předchozích nejméně 3 %. I přesto však toto zvýšení cen plně nepokrývá náklady, uvedl generální ředitel John Stankey analytikům v rámci hovoru k výsledkům společnosti AT&T. -Bloomberg

"Nepřekvapuje mě, že spotřebitelé platí účty pomaleji; už tak se potýkají s vyššími cenami potravin a energií," uvedl analytik společnosti Wolfe Research Peter Supino.

"Nebojím se ani tak o AT&T, jako spíše o širší spotřebitelskou ekonomiku."

Nejvyšší inflace v USA za posledních čtyřicet let tlačí na rozpočty domácností všude, od benzinových pump až po uličky s potravinami. To zkalilo pohled lidí na ekonomiku a přinutilo některé omezit zábavu a další diskreční výdaje. Bezdrátové připojení je však již dlouho považováno za nezbytnou službu, a to i pro Američany s nízkými příjmy, a slevy na telefony je stále lákají, aby se upsali společnosti AT&T.

A pro připomenutí, takzvaný silný spotřebitel vyčerpává úspory téměř bezprecedentním tempem, zatímco se spoléhá na kreditní karty, aby pokryl prudce rostoucí životní náklady.

Stankey varoval, že očekává pokračující nárůst nedobytných pohledávek a pomalejší platby a že zákazníci sice nakonec své účty platí, ale "méně včas".


Autor článku: Tyler Durden

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.