Benda+Matějů (ČNB): vrší se proinflační rizika

18.02.2022

                         Foto: Shutterstock

By Michal Skořepa: Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda spolu se svým poradcem Jakubem Matějů v článku pro včerejší Hospodářské noviny mj. upozornili, že od měnověpolitického rozhodnutí učiněného na začátku února "se vrší další proinflační rizika jedno na druhé..."

Článek byl publikován zde: 17.02.2022


Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda spolu se svým poradcem Jakubem Matějů v článku pro včerejší Hospodářské noviny mj. upozornili, že od měnověpolitického rozhodnutí učiněného na začátku února "se vrší další proinflační rizika jedno na druhé. Jedním z nich je pondělní číslo lednové inflace. Pokračující růst cen ropy a plynu jde také tímto směrem. Případné dřívější či rychlejší zvýšení sazeb Evropské centrální banky a amerického Fedu může sice vytvořit tlak na zpomalení zahraniční (dovážené) inflace. Zároveň však může znamenat, že české sazby zůstanou výš po delší dobu. S ohledem na stabilitu kurzu by bylo obtížné jít "proti" největším centrálním bankám - ty totiž svou politikou nepřímo ovlivňují i kurz koruny."

Z tohoto seznamu novinek objevivších se po dokončení poslední prognózy ČNB pak autoři vyvozují závěr, že debata o snižování úrokových sazeb (které tato prognóza naznačuje striktně vzato už od 2. čtvrtletí) "není na pořadu dne a dlouho nebude. Naopak bude třeba zvážit, jestli sazby ještě o něco nezvýšit."

Onen seznam novinek je zřetelně proinflační. Konkrétně u vyšších cen ropy a plynu je ale otázka, zda jde o tlaky, proti kterým by měla měnová politika ČNB bojovat. Z mého pohledu ANO, pokud máme pocit, že jde o tlaky dlouhodobé, dané u plynu například trvalou změnou geopolitické situace (zhoršení vztahů s Ruskem apod.) nebo posunem Evropy zeleným směrem (odchod Němců od jádra a uhlí aod.), které povedou k neustálým růstům cen komodit, a naopak NE, pokud by mělo jít o cenové růsty přechodné, které z inflace nejpozději do roka vypadnou.


Autor článku: Michal Skořepa, analytik České spořitelny


Líbí se Vám Finanční ninja?