Bitcoin je pod tlakem výprodejů a není v tom sám

13.05.2022
Vývoj ceny kryptoměny Bitcoin | zdroj ConBank
Vývoj ceny kryptoměny Bitcoin | zdroj ConBank

By Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank): Na investory do kryptoměn čekalo dnes po probuzení velmi nemilé ráno, když zjistili, že Bitcoin společně s dalšími kryptoměnami výrazně ztrácí na svých hodnotách. Od začátku týdne bitcoin ztratil téměř 10.000 USD ze své hodnoty, když se dnes kolem 9. hodiny obchodoval kolem úrovně 26,5 tis. dolarů. Od té doby alespoň trochu zpevnil, když se v 16:00 SEČ obchoduje na úrovni 28.200 USD

Článek byl publikován zde: 12.05.2022


Co stojí za propadem

Za propadem trhu s kryptoměnami stojí několik faktorů. Aktuální vývoj na finančních trzích zažívá turbulentní období, kdy vysoká inflace drtí takřka všechny vyspělé státy, což se přeneseně promítá i do světa kryptoměn.

Investoři se v dobách nejistoty zbavují rizikových aktiv, což mohou být jednak samotné kryptoměny, ale třeba i akcie do technologických firem, které své podnikání zakládají na blockchainových systémech, a které jsou zatím ve fázi růstu, přičemž svůj rozvoj financují hlavně pomocí úvěrů od komerčních subjektů.

Tím, že inflace stále roste, nebo zůstává na mnohdy relativně rekordních úrovních, intervenují proti ní centrální banky a jednotlivé vlády. Centrální banky pak používají vesměs obdobný mechanismus, když nejdříve zvyšují úrokové sazby. Růst úrokových sazeb pak má za následek, že firmám, jež svůj rozvoj financují z cizího kapitálu, rostou náklady na obsluhu takového dluhu, čímž ztrácí na své hodnotě. Ve spojení s tím, že takové firmy mnohdy ještě nejsou ziskové, to může vést v krajním případě až k jejich zániku. Minimálně to však vede ke ztrátě hodnoty takového podniku, k oslabování akcií a ze strany investorů k prodeji takových akcií, což dále tlačí hodnotu akcií dolů.

Šok na poli stablecoinů

Významný podíl na poklesu kryptoměnového trhu má však i jeden z největších stablecoinů na světě, kterým je TerraUSD.

Stablecoiny jsou specifickou součástí stále rostoucího kryptoměnového ekosystému, kterou využívají především investoři do kryptoměn jako praktický a nákladově efektivní způsob transakcí s kryptoměnami. Stablecoin je typ kryptoměny, která se spoléhá na stabilnější aktivum jako základ své hodnoty. Nejčastěji se o stablecoinech mluví jako o měnách navázaných na fiat měnu, jako je například americký dolar, či euro. Mohou být navázány i na drahé kovy nebo jiné kryptoměny. Účelem těchto kryptoměn je zajistit stabilitu ceny. Všechny stablecoiny jsou kryté nějakým aktivem nebo kombinací aktiv v rezervě. Rezervou může být například zlato, hotovost nebo dokonce krátkodobý podnikový dluh.

TerraUSD

TerraUSD, známý také jako "UST", je podle tržní kapitalizace jednou z největších kryptoměn, když mu aktuálně patří 10. pozice v tomto žebříčku. Patří mezi stablecoiny, které jsou sice navázány na americký dolar v poměru 1:1, ale udržuje svůj peg prostřednictvím algoritmu, který moderuje nabídku a poptávku ve složitém procesu zahrnujícím použití dalšího vyrovnávacího tokenu Luna. Na rozdíl od jiných stablecoinů typu Tether, které jsou kryty státními dluhopisy či cennými papíry, jsou mince TerraUSD kryty kryptoměnou Bitcoin.

Tento stablecoin v úterý porušil svou vazbu na dolar v poměru 1:1, když se propadl na úroveň 67 centů, a i když se zdálo, že svůj propad zastavil, opak byl pravdou. Do včerejšího dne se propadl dokonce na úroveň 30 centů. Za tento turbulentní vývoj může do jisté míry také zvolená obrana pegu. Luna Foundation Guard v pondělí na Twitteru uvedla, že bude bránit dolarový peg TerraUSD prostřednictvím půjček v souhrnné výši 1,5 miliardy dolarů. Polovinu z toho budou činit půjčky mimoburzovním obchodním firmám, aby pomohly ochránit peg UST a druhou polovinu budou tvořit půjčky v UST na nákup bitcoinů.

Justin d'Anethan, obchodní ředitel společnosti Amber Group, uvedl, že: "Používání bitcoinu jako rezervy vytvořilo pro TerraUSD začarovaný kruh, kdy výprodeje obou tokenů vedly k poklesu druhého. Bitcoin klesá, protože je prodáván na obranu ekosystému, který trpí, ekosystém trpí, vytváří ještě větší paniku na (TerraUSD), což zatěžuje token Luna, což vyžaduje, aby nadace použila více rezerv na doplnění a obranu peg."

Své si přisadil také FED, když ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě varoval před stablecoiny, jako rizikovým aktivem náchylným k odlivu investorů, protože jsou kryty aktivy, která mohou v období krize ztratit hodnotu a stát se nelikvidními. A dodal, že:

"Rostoucí využívání stablecoinů ke splnění maržových požadavků pro pákové obchody s jinými kryptoměnami může zesílit volatilitu poptávky po stablecoinech a zvýšit rizika zpětného odkupu."

V praxi tak jsme svědky toho, že kryptoměny zatím nemají dostačenou podporu k tomu, aby mohly být plnohodnotně považované za protiinflační aktivum. Zároveň se alespoň prozatím o nich nedá ani říct, že mají stejnou váhu uchovatele hodnoty, jakou dnes má zlato.


Autor článku: Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja

Líbí se Vám tyto stránky?

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.