Bohatí Rusové se snaží zbavit svých miliard v BTC

13.03.2022
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com

By Radek Dintar: S tím, jak země G7 stále těsněji utahují smyčku sankcí kolem Ruska a jeho oligarchů se sídlem na Západě, ti stále častěji zkoumají způsoby, jak utratit své kryptoměny v Dubaji a přilehlých krajinách. Důvod je jasný: snaha vyhnout se ostřížím zrakům finančních agentur.

Článek byl publikován zde: 12.03.2022


Podle zprávy agentury Reuters zdroje obeznámené s touto záležitostí odhalily rostoucí počet žádostí Rusů o likvidaci jejich bitcoinů a vložení takto utržených finančních prostředků do dubajských nemovitostí nebo o jejich přeměnu na hotovost.

Dubaj jako ideální místo, jak se "bezpečně" zbavit bitcoinů?

Vzhledem k neutralitě většiny zemí Perského zálivu uprostřed probíhající rusko-ukrajinské krize a jejich otevřenému přístupu k zahraničním investicím je mnozí považují za ideální útočiště, kam mohou uložit své jmění. Dubaj, která je zdaleka největším a nejvstřícnějším městem v regionu, se stala cílem bohatých Rusů, protože ti zde mohou snadno vyměnit své kryptoměny za jiná aktiva a to včetně nemovitostí a movitého majetku.

Jedna kryptografická firma uvedla, že byla zavalena množstvím žádostí švýcarských makléřů o likvidaci miliard dolarů v bitcoinech, které vlastní jejich klienti. Ti se totiž obávají, že jim Švýcarsko zmrazí majetek.

Jednatel firmy, který si přál zůstat v anonymitě, k situaci uvedl:

"Za poslední dva týdny jsme jich měli asi pět nebo šest. Žádný z nich sice zatím nevyšel - tak nějak na poslední chvíli to nevyšlo, což se stává celkem často, ale nikdy jsme neměli takový zájem.

Podle něj firma obvykle obdrží žádost o zhruba jednu transakci za obrovskou částku měsíčně.

"Máme jednoho člověka - nevím, kdo to je, ale přišel přes makléře - a říká: 'chceme prodat 125 000 bitcoinů'. A já na to: 'Cože? To je 6 miliard dolarů, lidi. A oni na to: 'jo, pošleme to jedné společnosti v Austrálii' "

Sankce se vztahují i na kryptoměny

Zástupce švýcarského úřadu pro finanční dohled, Státního sekretariátu pro hospodářské záležitosti SECO, v e-mailu zopakoval, že sankce uvalené na Rusy v zemi se vztahují i na jejich digitální měny.

Podobný scénář ohlásila i další realitní makléřská firma, která využívá služeb kryptografické firmy k obchodům s klienty platícími kryptoměnami. Jeden ze zasvěcených pracovníků situaci popsal slovy:

"Viděli jsme, že do Dubaje přijíždí spousta Rusů a dokonce i Bělorusů a přivážejí s sebou, co se dá, a to i v kryptoměnách"

Finanční zdroje v SAE mezitím potvrdily, že Rusové stále častěji kupují nemovitosti ve státě Perského zálivu za použití kryptoměn, a to i v době, kdy se kryptoměnové burzy snaží zvýšit úsilí o blokování sankcionovaných subjektů.

Závěr

Uvalené sankce mají jednoznačně velký vliv na Rusko a jeho obyvatele. Ti bohatí se nyní snaží uložit své jmění v (pro ně zatím bezpečných) Spojených arabských emirátech.


Autor článku: Radek Dintar