Boj Fedu proti inflaci pravděpodobně povede ke stagflaci: Ray Dalio

06.07.2022
Ray Dalio, miliardář a zakladatel společnosti Bridgewater Associates LP, hovoří během globální konference Milken Institute v Beverly Hills v Kalifornii ve středu 1. května 2019. Fotograf: Fallon/Bloomberg prostřednictvím Getty Images (Fotograf: Patrick T. Fallon/Bloomberg prostřednictvím Getty Images)
Ray Dalio, miliardář a zakladatel společnosti Bridgewater Associates LP, hovoří během globální konference Milken Institute v Beverly Hills v Kalifornii ve středu 1. května 2019. Fotograf: Fallon/Bloomberg prostřednictvím Getty Images (Fotograf: Patrick T. Fallon/Bloomberg prostřednictvím Getty Images)

By Lucas Manfredi: Miliardář varuje, že zpřísnění centrální banky způsobí, že spotřebitelé budou mít menší kupní sílu.

Článek byl publikován zde: 22.06.2022


Zatímco předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell byl ve středu vyslýchán v souvislosti s prudce rostoucí inflací, zakladatel společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio varuje, že snaha centrální banky zkrotit žhavou inflaci pravděpodobně v dlouhodobém horizontu povede ke stagflaci.

Stagflace je kombinace hospodářské stagnace a vysoké inflace, která se vyznačuje prudkým růstem spotřebitelských cen a také vysokou nezaměstnaností. Tento jev pustošil americkou ekonomiku v 70. a na počátku 80. let, kdy prudce rostoucí ceny ropy, rostoucí nezaměstnanost a uvolněná měnová politika vyhnaly index spotřebitelských cen v roce 1980 až na 14,8 % a přinutily politiky Fedu zvýšit v tomto roce úrokové sazby na téměř 20 %.

"Nyní běžně slýchám, že velkým problémem je inflace, takže Fed musí zpřísnit, aby bojoval s inflací, což se mu opět vyplatí, jakmile dostane inflaci pod kontrolu," napsal Dalio v úterý ve svém příspěvku na LinkedIn.

"Domnívám se, že je to naivní a zároveň v rozporu s tím, jak funguje ekonomický stroj. Je to proto, že tento pohled se zaměřuje pouze na inflaci jako na problém a zpřísnění Fedu považuje za nízkonákladovou akci, díky níž se věci zlepší, až inflace zmizí, ale tak to není."

Miliardář tvrdí, že zpřísňování Fedu sice snižuje inflaci, protože vede k tomu, že spotřebitelé méně utrácejí, ale zároveň jim bere kupní sílu.

"Jediný způsob, jak dlouhodobě zvýšit životní úroveň, je zvýšit produktivitu, a to centrální banky nedělají," dodal.

Dalio se domnívá, že Fed by se měl v zájmu efektivního výkonu své práce zaměřit na využití svých pravomocí k "řízení trhů a ekonomiky, jako když dobrý řidič řídí auto - jemným sešlápnutím plynu a brzd, aby dosáhl stability, a nikoliv prudkým sešlápnutím plynu a následným prudkým sešlápnutím brzd, což vede k prudkému pohybu vpřed a vzad".

Zdůraznil také, že centrální banka musí udržovat dluhová aktiva a závazky "relativně stabilní" a nedovolit, aby se příliš zvětšily, aby je bylo možné řídit.

Na snímku z 4. května 2021 je budova Federálního rezervního systému ve Washingtonu. (AP Photo/Patrick Semansky, File) ((AP Photo/Patrick Semansky, File) / Associated Press)
Na snímku z 4. května 2021 je budova Federálního rezervního systému ve Washingtonu. (AP Photo/Patrick Semansky, File) ((AP Photo/Patrick Semansky, File) / Associated Press)

Poukazuje však na to, že poslední přechod Fedu od tisku a nákupu dluhu za zhruba 1,5 bilionu dolarů ročně k jeho prodeji za 1,1 bilionu dolarů ročně a prudkému snižování a zvyšování úrokových sazeb vedl k velkým skokům vpřed a vzad.

Podle něj je také "prakticky nemožné", aby Fed tlačil úrokové sazby dostatečně vysoko, aby držitelům dluhových aktiv adekvátně kompenzoval inflaci, aniž by byly příliš vysoké na to, aby podporovaly silné dlužníky, trhy a silnou ekonomiku.

"Neexistuje nic, co by Fed mohl udělat pro boj s inflací, aniž by to způsobilo ekonomickou slabost," uzavřel Dalio.

"Při tak vysokých dluhových aktivech a závazcích, které se podle prognóz budou zvyšovat v důsledku vládního deficitu, a při současném prodeji vládního dluhu ze strany Fedu je pravděpodobné, že růst soukromých úvěrů se bude muset snížit, což oslabí ekonomiku, a v dlouhodobém horizontu Fed s největší pravděpodobností nastoupí střední cestu, která bude mít podobu stagflace."

Začátkem tohoto měsíce Fed poprvé po téměř třech desetiletích zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. Tímto krokem se klíčová referenční sazba federálních fondů dostala do rozmezí 1,50 až 1,75 %, což je nejvyšší hodnota od začátku pandemie před dvěma lety.

Úředníci také stanovili agresivní cestu zvyšování sazeb do konce roku. Nové ekonomické projekce zveřejněné po dvoudenním zasedání Fedu ukázaly, že politici očekávají, že do konce roku 2022 dosáhnou úrokové sazby 3,4 %, což by byla nejvyšší úroveň od roku 2008.

Dalio se vyjádřil v souvislosti s nedávným průzkumem Bank of America Global Research, podle něhož většina manažerů investičních fondů (83 %) očekává jako nejpravděpodobnější výsledek vývoje ekonomiky v příštím roce pomalý růst a prudký nárůst inflace - tzv. stagflaci. Současně přibližně 73 % respondentů očekává v příštích 12 měsících slabší ekonomiku, což je nejméně od počátku průzkumu v roce 1994.


Autor článku: Lucas Manfredi

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.