Bouře na trhu se zlatem: Eurový rekord a hladina 2 000 USD za unci ve hře

01.03.2022

By Jan Železník (Investicniweb): V uplynulém extrémně volatilním týdnu zlato nakonec odepsalo 0,5 %, zatímco cena stříbra vzrostla o 1,6 %. Tenze na Ukrajině urychlila vývoj na trzích, který by s velkou pravděpodobností i tak nastal v nadcházejících týdnech.

Článek byl publikován zde: 28.02.2022


Ve zprávě z 21. února jsem uváděl: "Pokud budou techničtí obchodníci a hedgeové fondy z kategorie Managed Money dále nakupovat jako v předešlém týdnu, může cena zlata bez většího váhání pokračovat k dvojitému vrcholu 1 960 USD za unci z listopadu 2020 a ledna 2021." Poptávka po zlatě doslova explodovala a cena minulý čtvrtek vyletěla do uváděné zóny. Trh dokonce tuto rezistenci mírně přestřelil a kurz se krátkodobě vyšplhal na 1 975 USD za unci. Na této hladině se ale objevili agresivní prodávající, kteří zajisté přivítali, že burza COMEX ve čtvrtek otevírala obchodování se zlatem 60dolarovým gapem, čímž vznikla obří mezera v trhu. Následně byl kurz sražen až na 1 877 USD. Trh se také vychýlil značně nad horní hranu Bollingerova pásma, což zpravidla dlouho nevydrží. Porovnejme si poslední vývoj s flash crashem z 9. srpna 2021.

Technicky je u ceny 1 875 USD za unci první silná podpora (cenový vrchol z 16. listopadu). Pokud trh neudrží v prostředí vysoké volatility tuto oblast, další podporou je pásmo 1 845 až 1 820 USD. Pokles pod spodní hranici tohoto pásma by naznačoval, že primární cyklus, který začal 15. prosince na 1 750 USD, zřejmě minulý týden vyvrcholil. Ale trh je nyní teprve v 11. týdnu primárního cyklu, a proto může být současný extrémní cenový výkyv známkou vrcholu ceny v polovině cyklu následovaného prudkou korekcí, po které přijde další rally.

Připomínám, že trh se zlatem vyslal po 18měsíční konsolidaci první skutečný býčí signál, když před necelými dvěma týdny zlomil vzorec nižších cenových vrcholů, který platil od srpna 2020. Pokud by tento signál tak brzy vyprchal (propadem ceny), bylo by to zajisté zklamání z hlediska dlouhodobější perspektivy.

Povzbudivým faktem však je, že čtvrteční otočka ceny byla opět především poháněna "papírovým" trhem (burzou COMEX) a mohla by být pouze krátkodobou záležitostí. V uvedený den totiž nedošlo k navýšení open interestu, ten naopak klesl o 6 000 kontraktů. Podobný vývoj nastal i v pátek. To indikuje, že veškeré SHORT pozice, které agresivní prodejci "naházeli" ve čtvrtek (na cenovém vrcholu) na trh se zlatem, byly hned s propadem ceny kupovány zpět. Celkový open interest je sice nyní na stejné úrovni jako při listopadovém vrcholu, ale do rekordu 800 000 kontraktů ze začátku roku 2020 má trh ještě daleko.

Co se týče struktury COT, trh se zlatem zatím zdaleka není spekulativně přehřátý. Net pozice Managed Money dosahují aktuálně druhé nejvyšší úrovně v letošním roce (139 000 kontraktů, tedy 13,9 milionu uncí), ale jejich nejvyšší úroveň z července 2016 je stále vzdálená, kdy obchodníci z této kategorie drželi 275 000 net kontraktů zlata (27,5 milionu uncí). Pokud by MM "nalili" podobné množství na trh nyní (dalších 100 000 kontraktů), pak bych sázel na rychlé prolomení ceny 2 000 USD za unci.

Aktuální překotné události a slabost společné evropské měny vyhnaly eurovou cenu zlata 24. února 2022 na dosavadní historický rekord 1 768 eur za unci. Zlato v korunách ve stejný den také prudce zdražilo, v určitý okamžik byla jeho cena za jediný den o více než 5 % výše. V korunách však nový rekord nepadl, cena dosáhla hladiny 44 200 Kč za unci, což je zhruba o 2 300 Kč na unci méně, než bylo maximum v srpnu 2020.

Dlouhodobý 8letý cyklus na zlatě, který začal v roce 2015, nabral opět růstový směr. Nyní je trh v jeho 7. roce. Kdy tento cyklus vyvrcholí, je stále velká otázka. Může to být i nyní, ale také to nemusí nastat v průběhu celého letošního roku. V pozdních fázích cyklů nastávají většinou 3 scénáře:

  • Silně medvědí variantu nyní můžeme dočasně vyloučit.
  • Další možností je testování dosavadního vrcholu 2 075 USD za unci, respektive silné rezistence poblíž tohoto vrcholu, která se nacházela kolem 1 960 USD (tato situace se odehrála minulý čtvrtek).
  • Třetí variantou je exploze ceny výše, která by poslala trh se zlatem na nová historická maxima.


Autor článku: Jan Železník (Investicniweb.cz)