Britský supermarket Tesco čelí nedostatku krmiva pro domácí zvířata a koření poté, co zablokoval zvýšení cen

13.07.2022

By Ramon Tomey: Britský řetězec supermarketů Tesco se nyní potýká s nedostatkem krmiva pro domácí zvířata a koření poté, co odmítl povolit výrobcům zvýšit maloobchodní ceny.

Článek byl publikován zde: 07.07.2022


Společnost Tesco obhajovala svůj krok neúčtovat zákazníkům vyšší ceny za zboží na svých pultech.

"Zaměřujeme se na to, abychom udrželi náklady na týdenní nákup pod kontrolou a nabídli zákazníkům skvělou hodnotu," uvedl mluvčí řetězce supermarketů.

"Vzhledem k tomu, že rozpočty domácností jsou pod stále větším tlakem, máme nyní více než kdy jindy povinnost zajistit, aby zákazníci dostali tu nejlepší možnou hodnotu, a nebudeme na naše zákazníky přenášet neodůvodněné zvýšení cen."

"Je nám líto, že to znamená, že některé výrobky nejsou v tuto chvíli k dispozici, ale máme na výběr spoustu alternativ a doufáme, že tento problém brzy vyřešíme."

Mluvčí výrobce krmiv pro domácí zvířata Mars Petcare potvrdila nedostatek svých výrobků v prodejnách Tesco. Společnost Mars Petcare, která vlastní značky krmiv pro domácí zvířata Whiskas, Dreamies, Pedigree a Sheba, zastavila dodávky svých výrobků do řetězce supermarketů.

"Jsme si vědomi toho, že některé naše výrobky pro péči o domácí zvířata nejsou v současné době v prodejnách Tesco na skladě. Chceme ujistit majitele domácích mazlíčků, že jejich oblíbené výrobky jsou v zásobě a zůstávají na britském trhu běžně dostupné," uvedla.

"Existuje mnoho důvodů, proč mohou být naše výrobky v některých obchodech čas od času nedostupné, [a] nemůžeme komentovat jednotlivé obchodní vztahy nebo situace."

Ředitel společnosti Grocery Insight Steve Dresser upozornil na nedostatek zboží v příspěvku na sociálních sítích s tím, že podle etiket na pultech obchodů nebudou do 23. července žádné další zásoby.

Tesco se také dostalo do slepé uličky se společností Kraft Heinz kvůli zvýšení cen

Společnost Mars Petcare zastavila dodávky svých výrobků do společnosti Tesco poté, co společnost Kraft Heinz zastavila dodávky pečených fazolí a kečupu. Americká potravinářská společnost odmítla doplnit zásoby na pulty Tesca poté, co se řetězec supermarketů tvrdě postavil proti plánovanému zvýšení cen některých potravin.

Podle deníku Guardian Tesco prodávalo výrobky Kraft Heinz levněji než konkurence.

Plechovka pečených fazolí o hmotnosti 415 gramů stojí v Tescu 1 libru (1,20 USD), zatímco v Asda 1,20 libry (1,43 USD) a v Morrisons 1,19 libry (1,42 USD). Tesco také prodává 910gramovou láhev kečupu Heinz Tomato Ketchup za 3,15 GBP (3,76 USD), zatímco v Morrisons stojí 3,49 GBP (4,17 USD) a v ostatních supermarketech 3,50 GBP (4,18 USD).

"Úzce spolupracujeme se společností Tesco, abychom situaci co nejrychleji vyřešili. V dnešní náročné ekonomické situaci - kdy rostou náklady na suroviny a výrobu - pracuje mnoho spotřebitelů s omezeným rozpočtem," uvedla potravinářská společnost se sídlem v Pittsburghu v Pensylvánii.

"Vždy se snažíme hledat způsoby, jak zajistit hodnotu prostřednictvím ceny, velikosti a balení, aby si spotřebitelé mohli vychutnat výrobky, které mají rádi a kterým důvěřují, za cenu, která odpovídá jejich rozpočtu, aniž by byla snížena kvalita. Jsme přesvědčeni, že se nám podaří se společností Tesco dosáhnout pozitivního řešení."

Již v říjnu 2021 poznamenal generální ředitel společnosti Kraft Heinz Miguel Patricio, že spotřebitelé si musí zvyknout na vyšší ceny potravin. V rozhovoru pro BBC tehdy uvedl, že společnost Kraft Heinz "zvyšuje ceny, tam kde je to nutné, po celém světě".

Patricio poznamenal, že inflace roste "plošně", přičemž ke zdražování potravin přispívají i další faktory. Dodal, že nedostatek řidičů kamionů ve Velké Británii odůvodňuje vyšší ceny potravin. Vedoucí pracovník společnosti Kraft Heinz rovněž poukázal na výrazný nárůst logistických nákladů a "nedostatek pracovních sil v některých oblastech ekonomiky" jako na ospravedlnění zvyšování cen potravin ve Spojených státech.

"Myslím, že je na nás, na celém odvětví a na ostatních společnostech, abychom se snažili toto zvyšování cen minimalizovat," uzavřel Patricio.


Autor článku: Ramon Tomey

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.