Cena BTC klesla na 23 tisíc dolarů a celková tržní kapitalizace kryptoměn se propadla pod 1 bilion dolarů

14.06.2022
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com

By Radek Dintar: Kryptotrhy v pondělí ráno prudce otočily směrem dolů, přičemž většina předních kryptoměn vykázala, v souvislosti s makroekonomickou slabostí a riziky v kryptoměnovém průmyslu, dvouciferné ztráty. Cena bitcoinu pak klesla pod 24 000 USD, což je nejnižší úroveň od prosince 2020.

Článek byl publikován zde: 14.06.2022

Během všeobecného propadu kryptotrhu, BTC výrazně oslabil

Po celých uplynulých dvanáct týdnů se cena bitcoinu držela v červeném teritoriu a nedokázala prorazit nad silnou rezistenci. V pondělí se pak referenční kryptoměna propadla z březnových maxim 48 500 dolarů až pod klíčovou úroveň podpory 24 000 dolarů.

Minulý měsíc vykazovala známky dosažení dna, ale v pátek zveřejněná (vyšší než očekávaná) inflace indexu spotřebitelských cen k povzbuzení hroutícího se sentimentu příliš nepřispěla. V současné době se bitcoin (BTC) obchoduje za 23 248 USD (údaj platný v době psaní článku), což představuje 24hodinový pokles o více než 17 %.

Zdroj: tradingview.com
Zdroj: tradingview.com

Druhé největší kryptoměně na světě, Ethereu, se dařilo ještě mnohem hůře. Navzdory úspěšné implementaci Ropstein Merge na testnet, ke kterému došlo minulý týden, se Ethereum během posledních 24 hodin při pudkém pullbacku propadlo na 1 213,27 USD, což znamená propad o téměř dvacet procent.

Nejde však jen o BTC a ETH. Všech 20 nejhodnotnějších kryptoměn ve stejném období kleslo o dvouciferná čísla. Binance Coin se během dne propadl o 14,38 %, Cardano ADA kleslo o 12,28 %, XRP odepsalo 11,05 % a Shiba Inu zaznamenalo více než 14% propad.

Celková tržní kapitalizace kryptoměn - souhrnná hodnota všech kryptoměn - se za den snížila o více než 12,28 %. Pro lepší ilustraci dodávám, že ještě v březnu se toto číslo pohybovalo kolem 1,8 bilionu dolarů.

Od chvíle, kdy Federální rezervní systém oznámil plán na zvýšení sazeb na začátku tohoto roku, se tržní kapitalizace kryptoměn propadla o více než 870 dolarů ze své hodnoty. V aktuální chvíli údaje ukazují, že celková tržní kapitalizace kryptoměn se poprvé od ledna 2021 ponořila pod hranici 1 bilionu dolarů.

Čeká nás ještě více bolesti?

Zatímco tradiční trhy a medvědí makroekonomické podmínky nadále tlačí na sentiment obchodníků, k medvědímu impulsu se přidávají i některé specifické sektorové scénáře.

V pondělí pozastavila kryptoměnová služba Celsius výběry a převody mezi účty kvůli "extrémním tržním podmínkám". Tato zpráva přišla po spekulacích, že společnost má kvůli medvědímu trhu s kryptoměnami problémy s platební neschopností.

A jak to tak bývá, když se trhu nedaří, "z děr vylézají různé postavičky, které si nemohou nechat ujít příležitost si do BTC kopnout. Kupříkladu Peter Schiff, zlatý brouk a kryptoměnový kritik se nechal slyšet, že 2 000 USD je jediná úroveň, které bude bitcoin schopen dosáhnout a že na 200 000 se nikdy nepodívá.

Závěr

No dějí se to na kryptoměnovém trhu věci a mnozí přichází o klidný spánek. Ale jak se říká, největších zisků se dosahuje tehdy, když na trzích teče krev a slabé ruce kapitulují. Je fajn si uvědomit, že bitcoinová síť funguje i nadále a přináší nám všechny výhody, co doteď.


Autor článku: Radek Dintar (Kryptomagazin.cz)

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.