Centrální bankovnictví: Zdroj ekonomické nestability

08.07.2022
ECB – zdroj: Pixabay.com
ECB – zdroj: Pixabay.com

By Liam Cosgrove: "Trhy a ekonomika... si vedou dobře, když centrální banky uvolňují a náklady na kapitál jsou levné a likvidita proudí. Ale pak se vše obrátí, když měnovou politiku zpřísní. Fungujeme na ekonomickém základě, který byl postaven na levných penězích a dluhu".

Článek byl publikován zde: 24.06.2022


Dluhopisové a akciové trhy zažily společně jeden z nejhorších roků v historii.

Pro ty, kteří v posledních dvou letech sledovali mainstreamové finanční výstupy, to může být šok, protože nám denně připomínali "robustní" oživení a "silný" trh práce.

Naše ekonomika je však až příliš závislá na politice centrálních bank. Peter Boockvar je finanční analytik ve společnosti Bleakly Financial Group. Problém shrnuje stručně:

"Trhy a ekonomika... si vedou dobře, když centrální banky uvolňují a náklady na kapitál jsou levné a likvidita proudí. Ale pak se vše obrátí, když měnovou politiku zpřísní."

Boockvar dodává, že

"fungujeme na ekonomickém základě, který byl postaven na levných penězích a dluhu".

Nízké úrokové sazby sice neuvěřitelně stimulují kapitálové trhy, ale zničily malé/střední podniky a poškodily většinu bank.

Menší banky bez přístupu k levné likviditě musí vydělávat postaru - půjčovat vklady a získávat spready. V prostředí klesajících úrokových sazeb v posledních 40 letech se tyto spready stále více ztenčují, což může vysvětlovat, proč počet bank v USA klesl v letech 1980 až 2020 o 80 %.

Dalším důsledkem desetiletí uvolněné měnové politiky je podle Boockvara exponenciální nárůst ekonomické křehkosti, který je důsledkem každého dalšího cyklu uvolňování.

Protože úrokové sazby zůstávají nízké, podniky a domácnosti si mohou více půjčovat. Když se pak Federální rezervní systém rozhodne, že je čas na zpřísnění, velká akumulace dluhu znamená, že ekonomika nesnese ani mírně vyšší sazby.

Tato dynamika je jasně znázorněna v historickém grafu sazeb Fed Funds Rate:

Vidíme, že od 80. let minulého století, kdy Volcker agresivně zpřísňoval až do recese, aby zkrotil inflaci, nebyl každý následující cyklus zpřísňování Fedu schopen dosáhnout předchozího vrcholu před vyvoláním recese (vyznačeno šedými svislými čarami).

Tento cyklus zpřísňování nebude jiný, a ve skutečnosti může být ještě horší.

Podle Boockvara "právě dostáváme reprízu stejného filmu, který jsme viděli již mnohokrát... Toto je pokračování s děsivějšími charakteristikami", a to kvůli inflaci a rychlému tempu reakce centrální banky.


Autor článku: Liam Cosgrove

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.