Centrální banky dnes zamávaly s trhy. Výnosy a euro letí vzhůru, koruna slábne

03.02.2022

By Tomáš Vlk (Patria finance): Bank of England zvýšila úrokové sazby o 25 bodů, ale našly se hned 4 hlasy z 9 pro výraznější zvýšení o 50 bodů. Zároveň banka přestává reinvestovat peníze z maturujících dluhopisů v bilanci a až se sazby dostanou na 1 procento, chce zvážit i aktivní prodeje. Základní sazba by se podle projekcí měla dostat na 1,5 procenta v polovině příštího roku.

Článek byl publikován zde: 03.02.2022


Jenže trh předpokládá rychlejší postup a dosažení této hranice už letos v září a tato očekávání neutlumil ani guvernér Bailey, podle něhož by bylo chybou čekat dlouhý nárůst sazeb. Zasedání BoE bylo prvním jestřábím překvapením dneška a impulsem pro nárůst výnosů i posílení libry. Ta ale nakonec příliš zisků nenabrala a k dolaru se obchoduje na 1,3615.

Další na programu byla ECB a také u ní se naplnily spekulace o možném posunu jestřábím směrem. Prezidentka Lagardová dávala na konferenci větší důraz na inflaci a zopakovala, že pandemický program v březnu skončí. Tentokrát však už neuvedla, že růst sazeb v letošním roce je nepravděpodobný. Řekla, že sazby nestoupnou, dokud neskončí nákupy aktiv. V tomto případě šlo zřejmě o program APP, skrze který se ještě pár kvartálů mají dluhopisy kupovat. O budoucnosti tohoto programu chce ECB rozhodnout v březnu. Bankéři nechtějí spěchat s rozhodnutím, přičemž budoucí kroky navázali na přicházející data.

Na trhu se po zasedání ECB spekuluje už o červencovém zvýšení sazeb. ECB by mohla úplně skončit s nákupem aktiv ve třetím čtvrtletí, což by prostor pro dřívější růst sazeb vytvořilo. Informace ze zasedání byly dalším impulsem pro nárůst výnosů evropských dluhopisů. Německé výnosy stoupají asi o 12 bazických bodů. Ani americké výnosy však nezůstávají netečné a stoupají na 10Y o 6 bodů. Eurodolar v reakci roste o procento na 1,1440.

Pro akcie byly zprávy z centrálních bank negativní. DAX padá o 1,7 pct, CAC 40 o 1,6 pct, AEX klesá o 2,2 pct, FTSE 100 je na tom relativně lépe s poklesem o 0,7 procenta. V Americe je S&P 500 níž o 1,3 pct, Nasdaq ztrácí 2,2 pct. Zde ovšem působí hlavně zátěž v podobě výsledků Meta či Spotify, které včera po závěru vystrašily investory. Ti nyní nervózně vyhlížejí další výsledky od Amazonu či Snapu.

ČNB je oproti západním centrálním bankám s utahováním politiky výrazně napřed. Dnes podle očekávání zvedla sazby na 4,5 procenta a nechala si otevřený prostor pro další menší úpravy. Důležitá je ovšem nová prognóza, která sice počítá s výrazně vyšší inflací, ale také s postupným poklesem sazeb od druhého letošního pololetí. V posledních dnech zřejmě na koruně probíhaly sázky na agresivnější růst sazeb, které informace ze zasedání zchladily. Domácí měna tak slábne proti euru zpět na 24,30. Vůči dolaru však díky pohybu eurodolaru posílila.


Autor článku: Tomáš Vlk (Patria finance)Přihlaste se k odběru finančních novinek zdarma