Centrální banky v květnu přidaly další zlato

11.07.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By Krishan Gopaul: V květnu centrální banky ohlásily přírůstek světových zlatých rezerv v čisté výši 35 t. Jedná se o druhý měsíc čistých nákupů v řadě, přičemž v poslední době oscilují mezi měsíčními čistými nákupy a prodeji.

Článek byl publikován zde: 05.07.2022


Nyní je k dispozici nejnovější aktualizace našeho souboru údajů o držbě cenných papírů centrálními bankami, která zachycuje údaje do konce května. Ukazuje, že v květnu centrální banky ohlásily přírůstek světových zlatých rezerv v čisté výši 35 t. Jedná se o druhý měsíc čistých nákupů v řadě, přičemž v poslední době oscilují mezi měsíčními čistými nákupy a prodeji (graf 1).

Graf 1: Centrální banky přidaly do světových zlatých rezerv druhý měsíc po sobě*

*Data do 31. května 2022. Goldhub Zdroj: MMF IFS, příslušné centrální banky, Světová rada pro zlato.
*Data do 31. května 2022. Goldhub Zdroj: MMF IFS, příslušné centrální banky, Světová rada pro zlato.

Nákupy se soustředily především mezi stejné čtyři banky, které dominovaly nákupům v dubnu. Turecko (13 t), Uzbekistán (9 t), Kazachstán (6 t) a Indie (4 t) v květnu opět navýšily své zlaté rezervy, což představovalo většinu nákupů v tomto měsíci. Katar v květnu přidal do svých zlatých rezerv 5 t, čímž se celkové zlaté rezervy vrátily na 56,7 t, tedy na stejnou úroveň jako na začátku roku 2022. Naopak jediným výrazným prodejcem bylo v průběhu měsíce Německo, které snížilo své zlaté rezervy o 2 t, pravděpodobně kvůli svému dlouhodobému programu ražby mincí.

Minulý týden také irácká centrální banka (CBI) oznámila, že v červnu nakoupila přibližně 34 tun, čímž zvýšila své celkové zlaté rezervy na něco málo přes 130 tun. Jedná se o první významný nákup zlata ze strany CBI od září 2018 (6,5 t). V údajích MMF se to zatím neprojevilo, ale do našich statistik to doplníme příští měsíc.

Od počátku roku vykázaným nákupům dominuje Turecko (56 t), Egypt (44 t) a Irák (34 t) a podporují je skromnější nákupy od malého počtu dalších bank (graf 2). A přestože jsme zatím v roce 2022 zaznamenali větší počet bank, které snížily svou držbu zlata, celkový objem prodejů je nižší než objem nákupů.

Graf 2: Roční nákupy podle zemí*

*Údaje do 31. května 2022. Poznámka: graf zahrnuje nedávný nákup irácké centrální banky, který se uskutečnil v červnu 2022. Na portálu Goldhub viz: Centrální banka drží cenné papíry  Zdroj: MMF IFS, příslušné centrální banky, World Gold Council.
*Údaje do 31. května 2022. Poznámka: graf zahrnuje nedávný nákup irácké centrální banky, který se uskutečnil v červnu 2022. Na portálu Goldhub viz: Centrální banka drží cenné papíry Zdroj: MMF IFS, příslušné centrální banky, World Gold Council.

Tyto údaje podporují zjištění z našeho nedávno zveřejněného ročního průzkumu centrálních bank. Průzkum ukázal, že 25 % centrálních bank, které odpověděly, hodlá v příštích 12 měsících zvýšit své zlaté rezervy (oproti 21 % v roce 2021). Ukazuje také, že výkonnost zlata v době krize a jeho úloha jako dlouhodobého uchovatele hodnoty/zajištění proti inflaci jsou klíčovými faktory, které určují rozhodnutí centrálních bank držet zlato.

V červnu bylo také oznámeno, že centrální banka Bolívie (BCB) navrhla nový zákon, který jí umožní stát se jediným odběratelem zlata z domácí produkce. Jednalo by se o podobný postup jako v některých jiných zemích produkujících zlato, kde má centrální banka přednostní právo na odkup vyrobeného zlata před jeho prodejem na mezinárodním trhu. Například Ekvádor nedávno nakupoval zlato prostřednictvím domácího nákupního programu. Nebyly uvedeny žádné podrobnosti o množství zlata, které by BCB mohla nakoupit, pokud by byl zákon přijat. Zpráva také uvádí, že nový zákon by centrální bance umožnil použít své zlaté rezervy (43t) jako kolaterál nebo ve swapech bez nutnosti schválení zákonem.


Autor článku: Krishan Gopaul

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.