Ceny zlata stoupají s poklesem amerického dolaru

02.06.2022
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com

By Eileen Soreng: Zlato se stále drží, podporuje ho ekonomická nejistota vyvolaná válkou na Ukrajině a zpřísňování měnové politiky.

Článek byl publikován zde: 02.06.2022


Ceny zlata ve čtvrtek vzrostly díky poklesu kurzu dolaru, zatímco investoři se zaměřili na nadcházející zprávu o zaměstnanosti v USA.

Spotové zlato do 1216 GMT vzrostlo o 0,6 % na 1 856,30 USD za unci. Futures kontrakty na americké zlato byly rovněž o 0,6 % výše na úrovni 1 858,70 USD.

Dolarový index se během dne snížil o 0,4 % a sklouzl z týdenního maxima, kterého se dotkl ve středu.
Navzdory tomu, že reálné úrokové sazby se budou zvyšovat, zlato se drží, podporováno ekonomickou nejistotou vyvolanou válkou na Ukrajině a zpřísňováním měnové politiky, uvedl Kunal Shah, vedoucí výzkumu ve společnosti Nirmal Bang Commodities.

"Klíčové je, že takový rozsah zpřísňování měnové politiky jsme dosud neviděli."

Investoři nyní očekávají další údaje o zaměstnanosti v USA, které budou zveřejněny později ve čtvrtek, a páteční údaje o mzdách v USA, které by mohly poskytnout další náznaky ohledně trajektorie zvyšování sazeb Federálního rezervního systému.

"Americký trh práce je velmi napjatý, což slouží jako klíčový argument pro zvyšování sazeb Fedu. "Dnešní robustní údaje by mohly dále zvýšit očekávání ohledně zvyšování sazeb a znovu vyvinout tlak na cenu zlata," uvedl ve své poznámce analytik Commerzbank Carsten Fritsch.

Zatímco američtí politici signalizovali zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů v tomto a příštím měsíci, výhled na další období je nejistý. Fed již nyní kráčí po napjatém laně, když omezuje historickou inflaci a zároveň nezpůsobuje recesi.

Zlato je sice považováno za bezpečný přístav v době politické a ekonomické nejistoty, ale vyšší úrokové sazby zvyšují náklady obětované příležitosti držby zlata, které není úročeno. Spotové stříbro vzrostlo o 1,5 % na 22,13 USD za unci, platina posílila o 1,5 % na 1 011,72 USD a palladium bylo o 1,3 % výše na 2 023,01 USD. Londýnské trhy jsou uzavřeny z důvodu svátků k platinovému jubileu královny Alžběty.


Autor článku: Eileen Soreng
Překlad: Finanční ninja

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.