Crypto nakáza se šíří, jak se Ponziho prvky krypto ekosystému začínají nekontrolovaně rozpínat

28.06.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By Mike Adams: Krypto masakr se rychle šíří, před několika týdny se téměř zhroutil token LUNA a nyní platforma pro krypto půjčky Celsius vyhlásila něco, co je v podstatě zmrazení všech aktiv zákazníků.

Článek byl publikován zde: 14.06.2022


Pokud jste měli kryptoměny uložené u společnosti Celsius, technicky je již nevlastníte, protože je již nemáte pod kontrolou. Celsius prostě zastavil všechny výběry, což je něco, co banky dělají, když jsou na pokraji krachu. Nyní je jedinou skutečnou otázkou, jak daleko tato systémová očista krypto bubliny zajde: Je Tether před krachem? A co Microstrategies, největší držitel Bitcoinu? Generální ředitel Michael Saylor se nyní veřejně snaží všechny ujistit, že Microstrategies se nezhroutí. Obvykle právě tohle generální ředitelé říkají, když se blíží krach.

Bitcoin se propadl o 70 % a před námi je ještě dlouhá cesta.

Samotný Bitcoin se propadl z nejvyšší hodnoty kolem 69 000 USD na včerejších něco málo přes 20 400 USD, což představuje ztrátu něco přes 70 %.

"Bitcoin se propadl až o 17 % a spadl pod 23 000 dolarů, když se z kryptotrhu o víkendu vymazalo 200 miliard dolarů," uvedl server CNBC.com, který se věnoval i fiasku Celsius

Kryptotrh je také na hraně od poloviny května, kdy se zhroutil takzvaný algoritmický stablecoin terraUSD neboli UST a jeho sesterská kryptoměna luna.

Nyní trh znepokojuje kryptopeněžní společnost Celsius, která v pondělí uvedla, že pozastavuje všechny výběry, swapy a převody mezi účty "kvůli extrémním tržním podmínkám".

Celsius, která tvrdí, že má 1,7 milionu zákazníků, inzeruje svým uživatelům, že prostřednictvím platformy mohou získat výnos 18 %.

Samozřejmě, že 18% výnos zní opravdu skvěle, dokud váš investiční princip přes noc nezmizí v krypto mrazu. Najednou si uvědomíte, jak vysoké výnosy jsou často spojeny s vysokým rizikem.

A nezapomeňte, že neexistuje žádný FDIC, který by krypto ztráty zachraňoval. Pokud vaše krypto zkrachuje, nikdo vás nepřijde zachránit. (Na druhou stranu, když se zhroutí fiat měna dolar, tam vás také nikdo nezachrání...).

Hojné výzvy k úhradě marže

Krypto dostává na frak, protože samozřejmě nikdy nebylo "digitálním zlatem", jak slibovalo mnoho jeho propagátorů. Jak jsem doslova stokrát uvedl v podcastech, rozhovorech a článcích, krypto není digitální zlato a krypto není uchovatel hodnoty.

Pokud si myslíte, že krypto má "vnitřní" hodnotu, pak kryptu nerozumíte.

Pokud si myslíte, že krypto nemá riziko protistrany, pak kryptu nerozumíte.

Zlato a stříbro mají skutečnou vnitřní hodnotu a nenesou žádné riziko protistrany. K tomu, aby vaše fyzické zlato a stříbro existovalo, nepotřebujete, aby nějaká online burza plnila své sliby.

Kryptoměny však mají oproti zlatu a fiat měně klíčové výhody: Kryptoměny se skvěle hodí pro rychlé transakce a jejich pohyb přes hranice států je bezproblémový, téměř okamžitý. Soukromí mincí zejména a nesmírně užitečné pro ochranu identity a vzorců utrácení peněz před zvědavýma očima Velkého bratra. Pokud například musíte uprchnout z válečné zóny, je mnohem snazší tak učinit s kryptopeněženkou na flash disku než s (těžkým) kufrem plným stříbrných mincí.

Proto jsem důsledně nabádal lidi, aby se naučili používat Bitcoin, kryptopeněženky a mince na ochranu soukromí, jako je Monero (XMR), které považuji za veskrze nejlepší existující krypto minci. (Zcash není vždy privátní, takže Monero je podle mého názoru výrazně lepší).

Ale každý, kdo spekuloval na krypto a doufal, že zbohatne bez námahy, vždy sledoval Ponziho slib, který se nikdy nemohl vyplnit. A vypadá to, že Ponziho časy kryptoměn se blíží k fascinujícímu, katastrofálnímu konci.

Krypto nikdy nevytvořilo žádné skutečné bohatství

Důvod je zřejmý: skutečné bohatství nevytvoříte tím, že naprogramujete počítače, aby spalovaly elektřinu a řešily složité matematické problémy, které jsou prezentovány jako překážky, jež mají pouze "demonstrovat práci". Tím se nepěstují potraviny, nevytváří ocel, neposkytuje pracovní síla, netěží nerosty, nepřepravuje plyn ani neplní žádná jiná užitečná funkce v reálném světě. Pouze to spaluje elektřinu a umožňuje několika lidem po přechodnou dobu předstírat, že jsou miliardáři, protože mají sdílené tabulky účetních knih obsahující stále větší a větší čísla. (Tomu se říká veřejná účetní kniha.)

Kryptoměny mají fenomenální využití v reálném světě, ale v tomto odvětví dlouho převládali směšní schémata rychlého zbohatnutí a divoce nerealistická očekávání, která charakterizovali lidé jako John McAfee a několik dalších stále žijících propagátorů kryptoměn, které lze charakterizovat pouze jako huckstery, kteří by pomocí sociálních médií provozovali pump-and-dump schémata kolem tajemných krypto tokenů, které byly vymyšleny pouze za účelem vylákání peněz z ostatních.

Osobně čekám a doufám, že se kryptoměny stabilizují a opustí sféru spekulací, humbuku a promotérů typu Ponziho.

Teprve až se krypto stabilizuje, může se více rozšířit a být uznáno jako skutečný konkurent transakcí ve fiat měně. I pak je samotná struktura bitcoinu natolik energeticky náročná, že samotný bitcoin nikdy nebude přijatelný jako běžná transakční měna už jen kvůli obrovské velikosti úložiště blockchainu a nesmlouvavé ekologické stopě z hlediska spotřeby energie.

Jinými slovy, myslím, že budoucnost je silná pro základní koncept kryptoměn - a doufám, že mince na ochranu soukromí, jako je Monero, uspějí - ale v krátkodobém horizontu budeme svědky zuřivého požáru, který bude hořet napříč spekulanty a huckstery, kteří byli ke kryptoměnám přitahováni zejména kvůli téměř úplnému pozastavení fiskální zdravosti u těch, kteří je propagují. Pohádková země často vyústí v tvrdé přistání, když přijde zúčtování. (Nebo bych to měl nazvat krypto ztroskotáním?).

Snad tento kaskádovitý kolaps přivede některé dobré lidi k rozumu a my konečně začneme vnímat krypto jako praktický transakční systém, a ne jako zrádné Ponziho schéma, které vždycky dříve či později zkrachuje.

Chytří lidé podle mého názoru nakupují fyzické zlato a stříbro.

Je také dobré vlastnit fyzické věci, které nemohou zmizet při digitálním kolapsu, jako je munice, střelné zbraně, traktory, vozidla, domy, pozemky, studny (zejména pro zavlažování farem), zásoby potravin, zdravotnické potřeby a podobně.


Autor článku: Mike Adams

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.