Deutsche Bank, Citi vidí 50% pravděpodobnost recese v souvislosti s růstem sazeb

26.06.2022
Poznámka: Mapované údaje ukazují změnu úrokových sazeb v bazických bodech pro jednotlivé centrální banky od počátku roku 2022.
Poznámka: Mapované údaje ukazují změnu úrokových sazeb v bazických bodech pro jednotlivé centrální banky od počátku roku 2022.

By Michael J. Moore, Simon Kennedy and Nicholas Comfort: Generální ředitel Deutsche Bank AG varoval, že světová ekonomika může směřovat k recesi, protože centrální banky zvyšují úsilí o omezení inflace, a připojil se tak k rostoucímu počtu manažerů a politiků, kteří se vyjadřují pesimisticky.

Článek byl publikován zde: 22.06.2022


Christian Sewing, který ve středu vystoupil na summitu Future of Finance ve Frankfurtu, uvedl, že světová ekonomika se zmítá pod mnoha tlaky, od problémů s dodavatelskými řetězci v Číně až po rostoucí ceny potravin, zejména v nejchudších zemích. Zatímco banka již nějakou dobu předpovídala, že úrokové sazby se budou zvyšovat, aby se omezil růst cen, tempo, jakým se nyní očekává zpřísňování centrálních bank, ho překvapilo, řekl.

"Přinejmenším bych řekl, že máme 50% pravděpodobnost recese v celosvětovém měřítku," řekl generální ředitel Deutsche Bank v rozhovoru.

V USA a Evropě "pravděpodobnost, že recese přijde ve druhé polovině roku 2023 a zároveň se zvýší úrokové sazby, je samozřejmě vyšší oproti prognózám, které jsme měli před vypuknutím války" na Ukrajině.

Jeho komentáře přišly ve stejný den, kdy s podobnou předpovědí přišli i analytici Citigroup Inc. s odkazem na nabídkové šoky a vyšší úrokové sazby. Sewing uvedl, že navzdory dopadům na hospodářský růst podporuje opatření centrálních bank včetně amerického Federálního rezervního systému, protože jsou potřebná ke snížení inflace, kterou označil za riziko pro demokracii, na udržitelnější úroveň.

Začátkem tohoto týdne delegáti druhého ročníku Katarského ekonomického fóra, od šéfa společnosti Tesla Elona Muska a Nouriela Roubiniho až po Boba Diamonda z Atlas Merchant Capital a Billa Winterse ze StanChart, varovali, že Spojené státy směřují k recesi. A Jamie Dimon, který řídí společnost JPMorgan Chase & Co., na začátku června investorům řekl, aby se připravili na ekonomický "hurikán", protože ekonomika bojuje s bezprecedentní kombinací problémů.

"Zkušenosti z historie ukazují, že dezinflace s sebou často nese významné náklady na růst a celková pravděpodobnost recese se podle nás nyní blíží 50 %," napsali ekonomové Citigroup. "Centrální banky mohou ještě dosáhnout měkkého - nebo "měkkého" - přistání, které je obsaženo v jejich prognózách (i v našich), ale to bude vyžadovat, aby nabídkové šoky odezněly a poptávka zůstala odolná."

Citigroup nyní vidí růst světové ekonomiky v letošním roce na 3 % a v roce 2023 na 2,8 %. Její ekonomové uvedli, že pokud k recesi dojde, bude to pravděpodobně recese, při níž nezaměstnanost vzroste o několik procentních bodů a produkce zažije několik slabých čtvrtletí.

"Považujeme to za rozumné očekávání, ale divokou kartou - jak jsme zdůraznili - je to, jak tvrdohlavá se nakonec ukáže být inflační dynamika," uvedli.

Sewing z Deutsche Bank uvedl, že jeho banka již před rokem varovala, že inflace není přechodná. Opakovaně vyzýval centrální bankéře ke zvýšení úrokových sazeb a kritizoval ultra uvolněnou měnovou politiku, zejména v Evropě, kde roky záporných sazeb snižovaly příjmy bank z úvěrů.

Nyní očekávané zvýšení sazeb je pro věřitele stále "čistým pozitivem", pokud při poskytování úvěrů obezřetně vyhodnocují rizika, uvedl Sewing.


Autoři článku: Michael J. Moore, Simon Kennedy and Nicholas Comfort

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.