Dluhové náklady v Evropě rostou

04.05.2022

By Tasos Vossos: Náklady na financování podniků v Evropě jsou nyní dražší než na počátku pandemie.

Článek byl publikován zde: 29.04.2022


Průměrné výnosy dluhopisů vysokého ratingu denominovaných v eurech ve čtvrtek uzavřely na úrovni 2,06 %, což je podle údajů agentury Bloomberg jen těsně nad koronálním maximem dosaženým koncem března 2020. Nyní se nacházejí na nejvyšší úrovni od počátku roku 2014.

Jedná se o poslední negativní milník pro evropský úvěrový trh, který oficiálně prochází nejhorším výprodejem v historii. Investoři dostávají rány ze všech stran, přičemž přetrvávající inflace zvyšuje vyhlídky na zásah centrální banky a obavy ze zpomalení ekonomiky zvyšují rizikové prémie.

"Zpřísnění centrální banky v prostředí slabého růstu není scénář, kterému by vyspělé trhy čelily po celá desetiletí - a máme podezření, že riziková aktiva ho nepřijmou dobře," napsali v pátek ve zprávě klientům úvěroví stratégové společnosti Barclays Soren Willemann a Zoso Davies. "Vzhledem k nesčetným nejistotám a faktorům, které přesahují rámec naší analýzy, doporučujeme postupovat opatrně."

Referenční index v Evropě v dubnu poklesl o 2,53 % z hlediska celkového výnosu, čímž se přiblížil k nejhoršímu měsíčnímu výkonu od počátku globální pandemie. Bude také znamenat pátý měsíc ztrát v řadě, což je nejdelší negativní série od začátku roku 2018, kdy poklesy nebyly zdaleka tak výrazné.

Mezitím se dřívější úlevná rallye rizikových prémií podniků téměř úplně obrátila, a to v souvislosti se zprávami z tohoto týdne, že Rusko odřízne některé země od distribuce plynu, dokud nepřijmou požadavky platit v rublech. Zesilují také obavy z recese, protože americká ekonomika v prvním čtvrtletí poprvé od roku 2020 nečekaně poklesla.

Podobná situace panuje na hlavních trzích podnikových dluhopisů, přičemž výnosy globálního benchmarku Bloomberg jsou o necelé 3 bazické body nižší než jejich Covid-19 maximum 3,69 %.

Množství rizik většinou brání společnostem v získávání nového dluhu. Nabídka dluhu od majitele Gucci, společnosti Kering SA, a společnosti Philips NV ukončila nejdelší období sucha pro prodej dluhu evropských podniků od roku 2020. Ve Spojených státech se prodeje tento týden pohybovaly téměř 60 % pod 20 miliardami dolarů, jejichž realizaci obchodníci předpokládali.

Pro investory, kteří si dlouhodobě stěžují na nedostatek hodnoty v nejbezpečnějších částech úvěrového trhu, je to šance, jak si přikoupit výnosy, které neviděli již několik let.

"Cítíme se docela dobře, že fundamentální pozadí je pro úvěry příznivé," řekl Michael Buchanan, zástupce hlavního investičního ředitele společnosti Western Asset Management, v prezentaci po čtvrtečním zveřejnění údajů o americkém HDP. "V příštích dvou až třech čtvrtletích vidíme dobré příležitosti, ale to neznamená, že na této cestě nedojde k přechodné volatilitě," řekl.


Autor článku: Tasos Vossos

Překlad: Finanční ninja

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.