Dodavatelské ceny v březnu meziročně vzrostly o 11,2 %, což je nejvyšší nárůst v historii

22.04.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By Jeff Cox (CNBC): Index cen výrobců, který měří ceny placené velkoobchodníky, se oproti předchozímu roku zvýšil o 11,2 %, což je nejvíce v datové řadě sahající až do listopadu 2010. Na měsíční bázi ukazatel stoupl o 1,4 %, což je více než odhad Dow Jones o 1,1 % a rovněž rekord.

Článek byl publikován zde: 13.4.2022


  • - Index cen výrobců, který měří ceny placené velkoobchodníky, vzrostl v březnu o 1,4 % a o 11,2 % oproti předchozímu roku, což jsou v obou případech rekordní údaje od roku 2010.
  • - S 2,3% meziměsíčním růstem vedly ceny zboží konečné poptávky, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,9 %.
  • - Středeční zveřejnění přichází den poté, co BLS oznámilo, že index spotřebitelských cen za březen vzrostl za poslední rok o 8,5 %.


Ceny, které dostávají výrobci zboží a služeb, rostly v březnu nejrychlejším tempem od doby, kdy se vedou záznamy, oznámil ve středu Úřad pro statistiku práce.

Index cen výrobců, který měří ceny placené velkoobchodníky, se oproti předchozímu roku zvýšil o 11,2 %, což je nejvíce v datové řadě sahající až do listopadu 2010. Na měsíční bázi ukazatel stoupl o 1,4 %, což je více než odhad Dow Jones o 1,1 % a rovněž rekord.

Po vyloučení potravin, energií a obchodních služeb se tzv. jádrový PPI meziměsíčně zvýšil o 0,9 %, což je téměř dvojnásobek odhadu 0,5 % a největší měsíční přírůstek od ledna 2021. Na meziroční bázi se jádrový PPI zvýšil o 7 %.

PPI je považován za výhledový ukazatel inflace, protože sleduje ceny zboží a služeb, které se nakonec dostanou ke spotřebitelům.

Středeční zveřejnění přichází den poté, co BLS oznámilo, že index spotřebitelských cen za březen vzrostl za poslední rok o 8,5 %, což je nad očekávání a nejvyšší hodnota od prosince 1981.

Na straně výrobců vedly ceny zboží konečné poptávky s 2,3% meziměsíčním růstem, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,9 %, což je výrazný nárůst oproti únorovému zvýšení o 0,3 %. Inflace u zboží předstihla inflaci u služeb během pandemie Covid, ale březnová čísla naznačují, že služby ji nyní dohánějí, protože se mění spotřebitelská poptávka.

Největším růstem v tomto měsíci byly ceny energií, které vzrostly o 5,7 %, zatímco ceny potravin se zvýšily o 2,4 %.

Rostoucí inflace přiměla Federální rezervní systém, aby začal zpřísňovat měnovou politiku.

V březnu Fed zvýšil svou základní krátkodobou zápůjční sazbu o 0,25 procentního bodu jako první krok v sérii zvýšení, která se očekává v průběhu roku. Trhy počítají s téměř jistotou, že centrální banka tento krok na svém květnovém zasedání zdvojnásobí a bude pokračovat, dokud sazba federálních fondů do konce roku nedosáhne přibližně 2,5 %.

Trhy na zprávu o PPI zpočátku nijak nereagovaly, futures na akciové trhy se pohybovaly kolem nuly a výnosy státních dluhopisů se také příliš nezměnily.


Autor článku: Jeff Cox (CNBC)

Překlad: Finanční ninja (+ Deepl)

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.