Dolar se blíží 20letým maximům, zasedání Fedu v centru pozornosti

08.05.2022
Pouliční prodavač drží americké dolary na náměstí Ferdowsi v íránském Teheránu 14. listopadu 2021. Majid Asgaripour/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS/Files
Pouliční prodavač drží americké dolary na náměstí Ferdowsi v íránském Teheránu 14. listopadu 2021. Majid Asgaripour/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS/Files

By Channelnewsasia.com: NEW YORK : Dolar se v pondělí před očekávaným zvýšením úrokových sazeb Federálního rezervního systému v tomto týdnu držel těsně pod dvacetiletým maximem vůči koši měn, přičemž obchodníci se soustředili na možnost, že americká centrální banka zaujme ještě více jestřábí tón, než se očekává.

Článek byl publikován zde: 02.05.2022


Fed zaujímá stále agresivnější přístup k měnové politice, protože bojuje s inflací, která roste nejrychlejším tempem za posledních 40 let. Očekává se, že ve středu, kdy ukončí své dvoudenní zasedání, zvýší sazby o 50 bazických bodů a oznámí plány na snížení své bilance v hodnotě 9 bilionů USD.

Ačkoli je tato šance považována za nízkou, někteří investoři sledují možnost zvýšení o 75 bazických bodů nebo rychlejšího tempa snižování rozvahy, než se v současnosti očekává.

"Mnoho obchodníků předpokládá, že Fed nehodlá ustoupit z tohoto jestřábího postoje a stále můžete být svědky nějakého jestřábího překvapení, a proto si dolar pravděpodobně udrží své zisky do zasedání," řekl Edward Moya, vedoucí analytik společnosti OANDA v New Yorku.

Komentáře předsedy Fedu Jeroma Powella na závěr zasedání budou rovněž pečlivě sledovány, zda se objeví nějaké nové náznaky toho, zda bude Fed pokračovat ve zvyšování sazeb v boji proti rostoucím cenovým tlakům, i když ekonomika oslabí.

Dolar se vůči koši měn naposledy nacházel na úrovni 103,51 poté, co ve čtvrtek dosáhl 103,93, což je nejvyšší hodnota od prosince 2002.

Euro se nacházelo na úrovni 1,0513 USD poté, co ve čtvrtek kleslo na 1,0470 USD, nejnižší hodnotu od ledna 2017.

Jednotná měna byla poškozena poté, co údaje ukázaly, že růst výroby v eurozóně se minulý měsíc zastavil, protože továrny měly potíže se získáváním surovin, zatímco poptávku srazilo prudké zvýšení cen.

Trpěla obavami z inflace, růstu a energetické nejistoty v důsledku sankcí uvalených na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu.

Obavy z globálního růstu také zvýšily poptávku po zelené bankovce, protože Čína uzavírá města ve snaze zastavit šíření COVID-19. Úřady v Šanghaji v pondělí oznámily 58 nových případů mimo oblasti, které jsou přísně uzavřené, zatímco Peking pokračoval v testování milionů lidí.

Dolar si vůči čínskému jüanu na zámořských trzích připsal 0,6 % a dosáhl hodnoty 6,6824, tedy těsně pod páteční hodnotou 6,6940, která byla nejvyšší od listopadu 2020.

Japonský jen se držel těsně nad dvacetiletým minimem, kterého vůči dolaru dosáhl ve čtvrtek, kdy Bank of Japan posílila svůj závazek udržovat úrokové sazby na velmi nízké úrovni příslibem, že bude denně nakupovat neomezené množství dluhopisů, aby bránila svůj výnosový cíl.

Japonská měna se naposledy pohybovala na úrovni 130,14 poté, co ve čtvrtek dosáhla 131,24, což je nejslabší hodnota od dubna 2002.


Autor článku: Channelnewsasia.com

Překlad: Finanční ninja

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.