Drobní investoři jsou navzdory silnému dolaru, který roste v souvislosti s inflací, nakloněni ke zlatu nejvíce v historii

13.06.2022
DAVID GRAY/AFP via Getty Images
DAVID GRAY/AFP via Getty Images

By Zahra Tayeb: Zlato zůstalo mezi drobnými investory oblíbené, protože dolar posiloval v souvislosti s inflací v USA. Zlato a americký dolar mají tendenci se pohybovat ve vzájemném inverzním vztahu, ale tento vztah se narušil. Odborníci tvrdí, že recese může být za rohem a zlato by mohlo vytvořit vlastní uchovatel hodnoty.

Článek byl publikován zde: 08.06.2022

Podle údajů evropské platformy pro obchodování s deriváty Spectrum Markets, které byly zveřejněny ve středu, jsou drobní investoři v současné době více nakloněni zlatu než kdykoli předtím, a to i přesto, že se dolar drží na silných hodnotách, protože se zvyšují obavy z inflace v USA.

Společnost Spectrum uvedla, že její index SERIX (European Retail Investor Index) dosáhl v uplynulém měsíci nejvyšší hodnoty 116, což svědčí o optimismu investorů vůči zlatu, které může sloužit jako uchovatel hodnoty v době tržních otřesů nebo rostoucí inflace. Podle společnosti Spectrum se jedná o nejvyšší hodnotu od počátku sledování této datové řady.

Hodnota pod 100 v datové řadě SERIX naznačuje medvědí náladu, zatímco hodnota nad touto úrovní naznačuje býčí náladu.

"Po období poklesu v květnu, kdy cena zlata 16. května klesla pod 1 800 USD, zahájila cena zlata v posledních dnech měsíce něco, co vypadalo jako nová rally, podpořená dolarem i eurem, které procházely slabou fází," uvedl v poznámce Michael Hall, vedoucí distribuce společnosti Spectrum Markets.

Dodal:

"Vzhledem k makroekonomické situaci není překvapením, že investoři chtějí využít poklesu ceny zlata k alokaci do bezpečného přístavu."

Zlato má obvykle tendenci pohybovat se inverzně k americkému dolaru, ale rostoucí obavy z globálního růstu inflace začaly lákat investory a přiměly tuto korelaci narušit. Dolarový index letos vzrostl o téměř 7 %, zatímco zlato získalo téměř 1 %.

Děje se tak na pozadí zvyšování úrokových sazeb, jehož cílem je ochladit prudce rostoucí inflaci, která prostupuje světovou ekonomikou. Navzdory tomu, že Federální rezervní systém snaží kontrolovat prudce rostoucí spotřebitelské ceny tím, že přistoupil k sérii rychlého zvyšování sazeb, jsou drobní investoři opatrní a hledají ve zlatě potenciální bezpečný přístav proti inflaci, ukazují údaje o náladě společnosti SERIX.

"S obavami z recese se investoři stále více obracejí ke zlatu jako k zajištění," uvedl Nitesh Shah, vedoucí evropského komoditního a makroekonomického výzkumu ve společnosti Wisdom Tree, která se zabývá správou fondů.

Světová banka v úterý snížila svou prognózu globálního růstu v roce 2022 z předchozích 4,1 % na 2,9 % a dodala, že "pro mnoho zemí bude těžké vyhnout se recesi".

Podle stratéga Commerzbank Daniela Briesemanna by to pro zlato mohlo být dobré.

 "Domníváme se, že z dlouhodobého hlediska to bude zlatu prospívat, protože v takovém prostředí si pravděpodobně přijde na své jako uchovatel hodnoty."

Zlato se ve středu obchodovalo kolem 1 850 USD za unci. Bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu koncem února, kdy prudce vzrostly zejména ceny komodit, se přiblížilo rekordním hodnotám nad 2 000 USD za unci.


Autor článku: Zahra Tayeb

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.