Euro se propadlo na dvacetileté minimum vůči dolaru kvůli obavám z recese

07.07.2022
Symbol měny euro je vystaven v návštěvnickém centru budovy Evropské centrální banky (ECB) v německém Frankfurtu. Alex Kraus | Bloomberg | Getty Images
Symbol měny euro je vystaven v návštěvnickém centru budovy Evropské centrální banky (ECB) v německém Frankfurtu. Alex Kraus | Bloomberg | Getty Images

By Elliot Smith: Euro se v úterý propadlo na nejnižší úroveň za posledních dvacet let, protože se zvýšily obavy z recese v eurozóně, ceny plynu prudce vzrostly a válka na Ukrajině nejeví známky zmírnění.

Článek byl publikován zde: 05.07.2022


Euro během seance ztratilo přibližně 1,5 % a vůči dolaru dosáhlo hodnoty 1,0265 USD, zatímco dolarový index posílil o 1,29 % na 106,49 USD.

Inflace v eurozóně dosáhla v červnu rekordní úrovně 8,6 %, což přimělo Evropskou centrální banku, aby na svém červencovém zasedání poprvé po jedenácti letech předem upozornila trhy na svůj záměr zvýšit úrokové sazby.

Rostoucí obavy z recese však mohou omezit schopnost centrální banky zpřísnit měnovou politiku. Červencový ekonomický index Sentix v pondělí ukázal, že morálka investorů v 19 zemích eurozóny se propadla na nejnižší úroveň od května 2020, což ukazuje na "nevyhnutelnou" recesi.

Euro se v uplynulém roce vůči zelené měně propadlo.

Euro vůči americkému dolaru
Euro vůči americkému dolaru

Rekordně vysoká inflace v Evropě byla v posledních měsících podpořena prudkým růstem cen plynu.

Ceny zemního plynu v Evropě v pondělí prodloužily svůj neúnavný růst a vyšplhaly se na maxima, která nebyla zaznamenána od začátku března, když se k obavám trhu z omezení ruských dodávek přidaly plánované stávky v Norsku. Cena zemního plynu na nizozemském uzlu TTF, který je evropským referenčním bodem pro obchodování se zemním plynem, naposledy vzrostla o 7,8 % a dosáhla 175,5 eura (180,8 USD) za megawatthodinu.

Všechny tyto faktory se sešly, aby tvrdě zasáhly euro. Od začátku roku ztratila měna eurozóny vůči dolaru více než 9 % své hodnoty.

Dolar mezitím pokračuje v posilování, protože investoři, kteří se vyhýbají riziku, hledají bezpečný přístav a americký Federální rezervní systém zahajuje, jak se zdá, agresivní režim zvyšování úrokových sazeb.

Poté, co předseda Fedu Jerome Powell v červnu zvýšil základní úrokové sazby o tři čtvrtiny procentního bodu, uvedl, že centrální banka by mohla příští měsíc zvýšit úrokové sazby v podobném rozsahu.

Euro se také nepatrně snížilo vůči libře šterlinků a v polovině odpoledne se obchodovalo na úrovni 0,8582 GBP a vůči japonskému jenu, který se sám pohybuje poblíž několikaletých minim vůči posilujícímu dolaru, kleslo přibližně o 1,4 %.


Autor článku: Elliot Smith

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.