Evropský parlament schválil pravidla narušující soukromé kryptopeněženky

01.04.2022
(zdroj: Pixabay)
(zdroj: Pixabay)

By Kytka: Zákonodárci jsou připraveni ukončit i ty nejmenší anonymní kryptotransakce. Parlamentem EU prošla nová pravidla, dotknou se kryptoměnových podniků a burz i všech vlastníků soukromé kryptopeněženky.

Článek byl publikován zde: 01.04.2022


Kryptopeněženky pod drobnohledem v EU

Podle návrhu, který loni poprvé předložila Evropská komise, by kryptofirmy, jako jsou burzy, musely získávat, uchovávat a předkládat informace o všech, kteří se podílejí na převodech. Legislativa byla ve čtvrtek schválena Evropským parlamentem.

Změna má zasáhnout veškeré převody s kryptoměnou. Původně se měla týkat jen transakcí nad 1000 euro, ale toto omezení bylo zrušeno. Politici argumentovali tím, že by kryptoměnoví uživatelé pravidlo obešli, protože by mohli vygenerovat neomezené množství malých transakcí.

Nové předpisy mají rozšířit požadavky na boj proti praní špinavých peněz (AML), které se aktuálně vztahují na konvenční platby nad 1 000 EU. Společnosti budou muset hlásit veškeré kryptoměnové transakce.

Šíří se kritika

Aby mohly být plány schváleny, musí se na nich shodnout jak parlament, tak národní ministři, kteří se scházejí jako Rada EU. Existuje tak stále určitá šance, že legislativa nebude schválena, případně že bude kontroverzní část nakonec změněna.

Mezitím se celá řada odborníků a lidí z krypto průmyslu staví proti návrhu, který by měl významně omezit použití kryptoměn prostřednictvím zásahu do soukromých peněženek. Plátci a příjemci i těch nejmenších kryptotransakcí by museli být identifikováni, a to i v případě transakcí s tzv. self-hosted peněženkami (každá běžná kryptoměnová peněženka, kde majitel drží své privátní klíče).

Další projednávaná opatření by mohla vést k odříznutí neregulovaných kryptoburz od konvenčního finančního systému.

K odpůrcům se přidali i někteří politici. Evropská lidová strana(EPP) se postavilia proti kontroverzním změnám a odsoudili to, co nazvali "de facto zákaz" self-custody peněženek.

"Takové návrhy nejsou ani opodstatněné, ani přiměřené," uvedl ekonomický mluvčí EPP Markus Ferber ve čtvrtečním e-mailovém prohlášení. "S tímto přístupem regulace nových technologií bude Evropská unie dále zaostávat za jinými, otevřenějšími jurisdikcemi."

Jak uvedl šéf kryptoburzy Coinbase Brian Armstrong, vznikne povinnost vás po každé vaší transakci "nahlásit úřadům. To platí i v případě, že neexistuje žádný náznak podezřelé aktivity."

"Představte si, že by EU požadovala od vaší banky, aby vás nahlásila úřadům pokaždé, když zaplatíte nájem, jen proto, že transakce přesáhla 1000 eur. Nebo pokud jste poslali peníze svému bratranci, abyste pomohli s potravinami, EU by požadovala, aby vaše banka shromáždila a ověřila soukromé informace o vašem bratranci, než vám umožní peníze poslat."

Závěr

V rámci pozměňovacího návrhu byl Evropským parlamentem ve čtvrtek schválen kontroverzní předpis pro kryptoměny. Zasaženy by mohly být menší podniky, které nedokážou ustát byrokratickou zátěž, což naruší odvětví. Podle některých reakcí však bude v praxi obtížné až nemožné pravidlům vyhovět i pro velké podniky a kryptoburzy. Uživatelé soukromých peněženek mohou mít problémy při převodech a mnohé krptobyznysy v EU mohou skončit. Kryptosvět se proti návrhu bouří a šíří se výzvy k oslovování europoslanců s žádostí o zrušení kontroverní regulace.


Autor článku: Kytka (Kryptomagazin)