FED riskuje implozi vysoce zadluženého globálního finančního systému

21.07.2022

By Zerohedge: Lawrence Lepard před několika dny zveřejnil svůj nejnovější dopis pro investory, ve kterém se věnuje Fedu, kryptoměnám, zlatu a makru.

Článek byl publikován zde: 19.07.2022


Čtvrtletní přehled

Ve druhém čtvrtletí roku 2022 došlo k výraznému poklesu fondu. Paradoxně naše malá alokace do Bitcoinu byla jen malou brzdou výkonnosti. Zatímco zlaté slitky se držely dobře, téměř celý sektor těžby zlata/stříbra byl těžce zasažen v důsledku širokého výprodeje na trhu. Mnoho juniorních těžařů se ve čtvrtletí propadlo o 50 % a zdálo se, že mnoho investorů hází ručník do ringu.

Níže uvedený graf ukazuje obrovský nesoulad mezi zlatými slitky a těžaři zlata. Všimněte si, že v letech 2000-2011 těžaři překonávali výkonnost zlata; od medvědího trhu v roce 2012 však mezi nimi vznikl velký rozdíl. Jsme přesvědčeni, že to z těžařů udělalo akciovou hru s vysokou hodnotou.

Jak nedávno upozornil Fred Hickey ve svém červencovém zpravodaji:

Tyto obrovské rozdíly ve výkonnosti nedávají smysl, pokud nechápeme, že pro tato aktiva existují dvě zcela odlišné skupiny kupujících. Největší kupci zlata (Číňané, Indové další Asiaté a obyvatelé Středního východu) a centrální banky po celém světě nakupují zlato, ale ne těžaře zlata. Severoameričané se na nákupech fyzického zlata podílejí relativně nepatrnou měrou, ale jsou hlavními kupci akcií těžařů.

Ačkoli se to během tohoto obtížného čtvrtletí pro akcionáře těžebních akcií zlata nemusí zdát, zlato se nachází na býčím trhu, a to již od roku 2016, kdy dosáhlo dna kolem 1 050 USD. Zatímco zlato je od té doby silné, těžaři zaostávají, pravděpodobně je stále tíží vzpomínky na špatná manažerská rozhodnutí (nadměrné výdaje, nadměrná expanze a přeplácení akvizic) ke konci předchozího býčího trhu zlata, což vedlo ke kolapsu cen akcií těžařů. Většina manažerských týmů, které tato špatná rozhodnutí učinily, byla nahrazena potrestanou skupinou, která je odhodlána tyto chyby neopakovat a která se rozhodně zaměřuje na výnosy pro akcionáře. Jako skupina zůstávají tyto manažerské týmy již několik let disciplinované, ale trh (severoameričtí kupci) to zatím nepoznal."

-Fred Hickey, červenec 2022

K Fredovým poznámkám bychom dodali: pokles akcií zlata v letech 2011 až 2015 byl brutální a obavy z něj přetrvávají v myslích mnoha investorů do akcií zlata. Říkáme tomu "syndrom bitého býka u zlatých akcií". I ten pomine a těžaři budou robustně reagovat směrem vzhůru, až cena zlatých slitků začne vyčuchávat problémy, kterým čelí vlády a centrální banky po celém světě. Ostatně, jak upozornila společnost MSA Research v tomto grafu, který se zabývá zlatem od roku 1980, a zejména dopadem krize z roku 2008 na zlato:

Ve druhém čtvrtletí Fed zvýšil sazbu federálních fondů (FF) v květnu o 50 bazických bodů a v červnu o 75 bazických bodů a naznačil, že v této cestě bude pokračovat, dokud inflace nepoleví. Hudba Fedu se zastavila a investoři se drali na místa, protože trhy začínají počítat s nadcházející recesí. Kromě ropy a některých dalších komodit se nebylo kam schovat, jak je vidět z tohoto grafu znázorňujícího % výnosů od začátku roku.

Zlato, které v první polovině roku pokleslo o pouhých 1,2 %, rozdrtilo alternativy. Věříme, že je to předzvěst toho, co přijde.

DXY (USD) vzrostl ve druhém čtvrtletí o téměř 7 %, protože mnoho společností prodává aktiva/nakupuje dolary, aby si zajistily likvidní rezervu na splácení svých dluhů denominovaných v USD v případě recese. V USA v první polovině roku 2022 přetrvávala inflace a výnosy desetiletých státních dluhopisů vzrostly z 2,33 % na začátku 2. čtvrtletí na červnové maximum 3,47 %. Sazby 30letých hypoték se téměř zdvojnásobily z 3 % na téměř 6 % a úvěrové spready s vysokým výnosem se v tomto období rozšířily o 200 bazických bodů.


Autor článku: Zerohedge

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.