Fed způsobil příští recesi

02.06.2022

By Alfie Meek: Následující text je lehce upraveným přepisem výroků Alfieho Meeka, které pronesl v pořadu Newsweek Debata o možnosti hrozící hospodářské recese.

Článek by publikován zde: 01.06.2022


Dlouhodobou hnací silou inflace a důvodem, proč máme tak vysokou inflaci, je skutečnost, že jsme během 48 měsíců natiskli šest a půl bilionu dolarů a zvýšili nabídku peněz o 40 %. To je prostě to, co to všechno pohání, a všechny ostatní věci jsou jen jakési doplňky k nabídkovému řetězci. Je ruská invaze na Ukrajinu hnacím motorem některých z nich? Ano. Je to hlavní hnací síla? Ne. Dlouhodobějším strukturálním problémem je skutečnost, že jsme zvýšili peněžní zásobu o šest a půl bilionu dolarů. To je to, co nakonec způsobuje inflaci. Trvá 12 až 18 měsíců, než se všechny tyto vládní výdaje dostanou do systému.

V dubnu 2021 inflace vyskočila z 2,7 na něco málo přes 4 %. V červnu 2021 se dostala nad 5 %, v říjnu nad 6 %, v prosinci nad 7 % a v únoru letošního roku činila 7,9 %, přičemž v únoru rostla anualizovaným tempem 10 %. Takže už jsme byli na této úrovni a pak Rusko 24. února vstoupilo na Ukrajinu. Od té doby je nyní na úrovni 8,3 %. Mezi březnem 2021 a únorem 2022 máme inflaci 5,2 % a od vpádu Ruska na Ukrajinu pouze 0,4 %. Chápu, že trh s ropou je jedna věc, ale já mluvím o široké celkové inflaci a vy vidíte dvoucifernou inflaci napříč všemi druhy komodit. Jste svědky dvouciferných cen výrobců, což se v určitém okamžiku bude muset přenést na spotřebitele. Vidím mnohem větší, široce založený důvod pro inflaci než jen geopolitický.

Pokud musím zvýšit mzdy, abych přilákal lidi zpět na trh práce, musím prodávat svůj produkt za vyšší ceny. V soukromém sektoru je nyní 10 a půl milionu volných pracovních míst, ale pouze 5,9 milionu lidí je bez práce. Nepočítáme ty, kteří jsou mimo pracovní sílu. Také asi 4,3 milionu lidí měsíčně odchází ze zaměstnání a hledá si něco nového, takže se stěhují a hledají lepší nabídky. "Velká výpověď" byla velkou událostí, ale může se z ní stát "velké "mohu dostat svou práci zpět", protože lidé začínají pociťovat tuto tíseň.

V současné době se spotřebitelé snaží absorbovat mnoho z těchto nárůstů cen pomocí úvěrů. Zůstatky na spořicích účtech vzrostly během kovidu, když dostali všechny ty stimulační peníze, a nyní je všechny vymazali. Když se podíváte na zůstatky na kreditních kartách, tak je splatili, opravdu si vyčistili rozvahy, a pak to od dubna 2021 zase nabralo obrátky. A nyní jsou mnohem vyšší než před kovidem. Lidé nebudou mít jinou možnost než se začít vracet na trh práce.


Autor článku: Alfie Meek
Překlad: Finanční ninja

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.