Fed ztrácí kontrolu nad inflačním narativem

09.05.2022
Odvážné řeči předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella vyžadují odvážné kroky. Fotograf: Valerie Plesch/Bloomberg via Getty Images
Odvážné řeči předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella vyžadují odvážné kroky. Fotograf: Valerie Plesch/Bloomberg via Getty Images

By Lisa Abramowicz: Navzdory více jestřábí rétorice centrální banky trh dluhopisů počítá s rychlejším tempem růstu spotřebitelských cen v následujících letech.

Článek byl publikován zde: 24.04.2022


Federální rezervní systém je připraven zvyšovat úrokové sazby nejrychlejším tempem za posledních 40 let poté, co se jestřábí rétorika jeho tvůrců minulý týden změnila v agresivnější. Problémem však je, že obchodníci s dluhopisy stále zvyšují svá dlouhodobá inflační očekávání, což je pro centrální banku, ekonomiku a finanční trhy velmi znepokojující vývoj.

Obchodníci sázejí na to, že i když Fed letos zvýší cílovou sazbu federálních fondů o 2,5 procentního bodu na 3 %, nebude to stačit k tomu, aby se míra inflace v příštím desetiletí vrátila ze současných přibližně 8,5 % zpět na 2 %. Tento týden se výnosy dvouletých státních dluhopisů vyšplhaly na nejvyšší úrovně od roku 2018, když předseda Fedu Jerome Powell podpořil myšlenku zvýšení o půl procentního bodu, až se politici sejdou za dva týdny, a uvedl, že mnoho představitelů považuje "jeden nebo více" takových kroků za přiměřené.

Přesto dlouhodobější inflační očekávání stále rostla. Tržně předpokládaná míra inflace v příštích pěti až deseti letech vzrostla na nejvyšší hodnotu od roku 2014 a vyskočila na téměř 2,6 % a desetiletá zlomová míra inflace se vyšplhala na nejvyšší hodnotu přinejmenším od roku 1998 a přesáhla 3 %. Dlouhodobí dluhopisoví býci ze společnosti Hoisington Investment Management Co. vyjádřili ve svém dopise investorům za první čtvrtletí obavy, že ekonomický pokles bude ve prospěch nákupu dlouhodobých státních dluhopisů, ale "investoři by se měli mít na pozoru" před tím, že se Fedu nepodaří dostatečně zkrotit inflaci.

Nic nedělat pro snížení očekávání

Navzdory více jestřábí rétorice Fedu trh dluhopisů nadále předpokládá, že inflace zůstane zvýšená

To vše naznačuje jednu ze dvou věcí: buď nejdůležitější světová centrální banka ztratila kontrolu nad inflací, nebo se ani nepokusí dostat ji zpět ke svému 2% cíli.

"Pokud se Fed chce vrátit k 2% inflaci, těžko se mi věří, že je možné měkké přistání," řekl v pátek v pořadu Bloomberg Surveillance profesor financí a ekonomie na Kolumbijské univerzitě Glenn Hubbard.

Obchodníci s ním souhlasí, přičemž zlomové sazby naznačují, že se podle nich tvůrci politiky vyhnou torpédování ekonomiky a při zpřísňování měnové politiky se přikloní na stranu menšího, nikoli většího úsilí.

S odstupem času se zdá, že Fed udělal chybu, když pokračoval v nákupu dluhopisů na podporu ekonomiky během pandemie tak dlouho, přestože trh práce vykazoval známky přehřátí a prudce rostoucí inflace. Nedávné zkušenosti naznačují, že by obchodníci neměli do budoucna vylučovat další chyby v politice.

Proč Fed nezakročil dříve?

Centrální banka nezpřísnila měnovou politiku navzdory rychlému poklesu míry nezaměstnanosti a prudkému nárůstu inflace.

Jistě, existují určité důkazy, že míra spotřebitelské inflace buď dosáhla svého vrcholu, nebo k tomu dojde v několika příštích měsících. Ale známky toho, že společnosti snadno přenášejí rostoucí náklady, mohou zmírnit rychlost, s jakou inflace zpomaluje. Akcie společnosti Kimberly-Clark Corp. v pátek vyskočily nejvíce za posledních 22 let poté, co tržby a zisk za první čtvrtletí překonaly odhady, přičemž výrobce plenek a toaletního papíru úspěšně přenesl vyšší náklady na spotřebitele. Akcie cestovních společností, jako je United Airlines Holdings Inc. byly silné, protože dovolené a služební cesty se v roce 2019 vrátily na stejnou nebo vyšší úroveň než před pandemií, což jim umožnilo zvýšit ceny.

Hlavní stratég Credit Suisse Group AG pro americké akcie Jonathan Golub odhaduje, že téměř 25 % členů indexu S&P 500 vykázalo v prvním čtvrtletí zisk, výsledky překonaly odhady v průměru o 8,2 % a 77 % těchto společností překonalo odhady. A přestože Fed hovoří o zvýšení sazeb nejvíce najednou od roku 2000, žádné odvážné kroky neučinil. Navíc Fed podle údajů agentury Bloomberg nechal svá bilanční aktiva v letošním roce rozšířit o zhruba 200 miliard USD na 8,96 bilionu USD k minulému týdnu.

Pokud chce Fed znovu získat kontrolu nad vývojem inflace, musí podniknout odvážné kroky, které budou odpovídat jeho tvrdým slovům. Laťka toho, co je považováno za odvážné, je tím vyšší, čím déle nejedná.


Autor: Lisa Abramowicz

Překlad: Finanční ninja

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.