Fed zvýšil sazby nejvíce od roku 1993 – Je to již v trzích započítáno?

15.06.2022

By Ing. Jaroslav Jarolím: Federální rezervní banka (Fed) měla dvoutýdenní schůzi, která byla před chvílí ukončena. Jak činil tržní konsensus, Fed skutečně zvýšil základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Čili je cílování na rozmezí 1,5 - 1,75 %. Jde tak vůbec o nejagresivnější "hike" od roku 1993.

Článek byl publikován zde: 15.06.2022


Fed zvýšil sazby dle tržního očekávání

Že Fed zvýší sazby o 0,75 procentního bodu bylo minimálně od začátku června víceméně očekáváno. Jisté potvrzení byla inflace, která v USA zase začala mírně akcelerovat. Sice to nebyl takový extrém, ale pořád je úroveň inflace vskutku blízko od dvojciferných čísel. A to je velký problém.

Tržní konsensus
Tržní konsensus

Fed má v plánu zvyšovat sazby i nadále mnohem agresivněji

Asi to nyní nikoho úplně nepřekvapí, ale jednotliví členové FOMC přehodnotili svá dřívější stanoviska ohledně výhledu růstu sazeb. Z přiloženého "dot plot" vyplývá, že do konce roku se nejspíš základní sazba vyšplhá až na 3,5 %. Proto lze i nadále počítat s tím, že Fed bude s vyššími "hiky" pokračovat.

Dot plot
Dot plot

Co se týče roku 2023, strop by měl nastat zhruba na 4 %. Respektive v těchto chvílích Fed příliš nekalkuluje s tím, že sazby příliš porostou i následující rok. Nicméně to bych jim příliš nevěřil. Když by jejich projekce ukázala, že chtějí mít sazby v roce 2023 třeba na 8 %, všechny tím přirozeně vyděsí. Opakuji, že přiložený diagram představuje pouze nezávazný názor jednotlivých členů FOMC. Proto je vhodné brát s rezervou i jejich výhled na aktuální rok. Natož ten příští.

Jsou sazby v trhu započítány?

Trhy po relativně krátkou dobu očekávaly, že Fed s tímto růstem přijde. Proto se taky ty kurzové poklesy po zveřejnění květnové inflace natolik rozběhly. Investoři a spekulanti se právě na tato čísla připravovala. V těchto chvílích se proto jedná o hotovou věc, která by v kontextu krátkodobého očekávání neměla již mít na trhy vliv.


Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím (Kryptomagazin)

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.