Gazprom vyhlašuje zásah vyšší moci a zastavuje dodávky plynu do Německa na neurčito - prohlašuje agentura Reuters

19.07.2022

By Tyler Durden: "Gazprom vyhlásil mimořádné a extrémní okolnosti, aby se zbavil všech smluvních závazků, a plyn tak přestane proudit na neurčito", informovala agentura Reuters.

Článek byl publikován zde: 18.07.2022


Již několik dní před evropským "soudným dnem" 22. července, kdy má skončit plánovaná desetidenní ruská údržba klíčového plynovodu Nord Stream do Německa - která však byla zpochybněna vzhledem k tomu, že Gazprom nedávno uvedl, že již nemůže zaručit jeho "dobrou funkčnost" kvůli důležitým turbínám, které byly dříve zadrženy v Kanadě v souvislosti se sankcemi -, oznámil ruský energetický gigant jednomu z hlavních evropských zákazníků zásah vyšší moci.

Jednoduše řečeno, Gazprom vyhlásil mimořádné a extrémní okolnosti, aby se zbavil všech smluvních závazků vůči tomuto odběrateli, a plyn tak přestane proudit na neurčito, jak v pondělí informovala agentura Reuters:

"Ruský monopol na vývoz plynu Gazprom vyhlásil vyšší moc na dodávky plynu do Evropy nejméně jednomu významnému odběrateli počínaje 14. červnem, podle dopisu, který viděla agentura Reuters."

Dopis je datován 14. července. "Uvádí se v něm, že opatření vyšší moci, což je klauzule uplatňovaná v případě, že podnik zasáhne něco, co nemůže ovlivnit, platí od dodávek počínaje 14. červnem," píše agentura Reuters.

V dopise se odvolává na "mimořádné" okolnosti, které společnost nemohla ovlivnit, pokračuje agentura Reuters s odkazem na zdroj, podle něhož je dotčeným zákazníkem Německo prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1.

A potvrzuje to i agentura Bloomberg:

  • GAZPROM ZASLAL OZNÁMENÍ O ZÁSAHU VYŠŠÍ MOCI NEJMÉNĚ TŘEM ODBĚRATELŮM.
  • OZNÁMENÍ O ZÁSAHU VYŠŠÍ MOCI GAZPROMU SE VZTAHUJE NA TOKY OD 14. ČERVNA
  • SPOLEČNOST UNIPER UVÁDÍ, ŽE OBDRŽELA DOPIS OD SPOLEČNOSTI GAZPROM EXPORT, VE KTERÉM SE SPOLEČNOST ZPĚTNĚ ODVOLÁVÁ NA VYŠŠÍ MOC ZA MINULÉ A SOUČASNÉ VÝPADKY V DODÁVKÁCH PLYNU.
  • UNIPER: POVAŽUJEME TO ZA NEOPRÁVNĚNÉ A FORMÁLNĚ JSME ODMÍTLI NÁROK NA ZÁSAH VYŠŠÍ MOCI

Jak jsme již podrobně informovali, německé úřady v očekávání trvalého zastavení dodávek ruského plynu přijaly v poslední době bezprecedentní opatření a v podstatě v celé zemi ztlumily světla, což zahrnovalo vše od omezení dodávky teplé vody, přes uzavření bazénů až po doslova ztlumení pouličního osvětlení ve městech, která se dostala do fáze "poplachu" kvůli klesajícím dodávkám.

A jak ukázal pondělní ranní nárůst cen ropy (níže: futures na ropu WTI na září), nabídka ropy bude silná, čím déle bude trvat vyšší moc, vzhledem k tomu, že podniky veřejných služeb a výrobní sektor se pravděpodobně budou snažit přejít z plynu na ropu...

Zdá se, že tento dopis, v němž se prohlašuje, že je právně osvobozen od povinností dodávek až do 14. června, je přípravou na definitivní opatření z 22. července, a sice že provoz ropovodu pravděpodobně zůstane pozastaven i po plánovaném obnovení dodávek/opětovném uvedení do provozu.

EU - Zatímco vás rozptylují hysterické zprávy o klimatu, skutečné horko (nebo jeho nedostatek) je v Evropě.

Ruský Gazprom vyhlásil zásah vyšší moci v dodávkách plynu.

To znamená... že žádný nebude!

To je obrovská zpráva. https://t.co/gMilU5VKSr

- Bernieho tweety (@BernieSpofforth) 18. července 2022

V analýze ze začátku tohoto měsíce ekonomové UBS podrobně popsali, co se podle nich stane, pokud Rusko zastaví dodávky plynu do Evropy: Sníží to zisky podniků o více než 15 %. Výprodej na trhu by přesáhl 20 % v indexu Stoxx 600 a euro by kleslo na 90 centů. Spěch za bezpečnými aktivy by vyhnal výnosy německých dluhopisů na 0 %, napsali.

"Zdůrazňujeme, že tyto prognózy je třeba považovat za hrubé odhady a v žádném případě ne za nejhorší možný scénář," napsal Arend Kapteyn, hlavní ekonom UBS.

"Můžeme si snadno představit hospodářské narušení, které povede k negativnějším výsledkům růstu."

Pro jistotu lze říci, že trhy již některé škody započítávají, počínaje eurem, které se počínaje tímto měsícem obchodovalo na čerstvém dvacetiletém minimu a dotklo se parity s dolarem, což se mu nepodařilo od roku 2002.

IEA VARUJE, ŽE EVROPA MUSÍ OKAMŽITĚ SNÍŽIT SPOTŘEBU PLYNU - FT 

- First Squawk (@FirstSquawk) 18. července 2022

Mezitím se Mezinárodní energetická agentura (IEA) se sídlem v Paříži i uprostřed této "krizové červené výstrahy" pro Evropu stále bizarně soustředí na to, aby na tuto mimořádnou situaci reagovala způsobem, který "je v souladu s klimatickými ambicemi EU"... a to v době, kdy se Německo a další evropské obyvatelstvo chystá zjevně vstoupit do mírně řečeno extrémně náročné zimy.


Autor článku: Tyler Durden

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.