Inflace opět rekordní

20.04.2022

By Filip Louženský (Portu): Inflace za březen vystoupala na 12,7%. Ve zveřejněných zápiscích bankovní rady ČNB je patrná vůle pro další zvyšování základních úrokových sazeb.

Článek byl publikován zde: 11.04.2022


Podle očekávání je dnes zveřejněná meziroční míra inflace v březnu rekordní. Hodnota 12,7 % je psychologicky velmi vysoká a je možné očekávat, že členové bankovní rady ČNB znovu odhlasují zvýšení základních úrokových sazeb.

Do březnové inflace se s velkou silou propsala válka na Ukrajině. Vysoká nejistota způsobila nadprůměrnou cenovou volatilitu na komoditních trzích a zvedly se ceny prakticky veškerých komodit. Nejvíce vyrostly ceny energetických komodit a obilovin.

I přes probíhající válku v našem sousedství, je na komoditních trzích patrná nižší nervozita než v průběhu března. Ceny většiny komodit tak v posledních týdnech spíše klesají.

Ve zveřejněných zápiscích bankovní rady ČNB je patrná vůle pro další zvyšování základních úrokových sazeb, menší vůle je ale pro použití intervencí na devizovém trhu. Silná koruna by mohla snížit dovezenou část inflace, která má na celkové inflaci majoritní podíl.


Autor článku: Filip Louženský (Portu)

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.