Inflace v Kanadě stoupla na 7,7 %, což je nejrychlejší tempo od roku 1983

26.06.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By Theophilos Argitis: Růst spotřebitelských cen zrychlil na čtyřicetileté maximum, což zvyšuje tlak na Bank of Canada, aby v nadcházejících týdnech přistoupila k agresivnějšímu zvyšování úrokových sazeb

Článek byl publikován zde: 22.06.2022


Kanadský statistický úřad ve středu v Ottawě oznámil, že meziroční inflace minulý měsíc vzrostla z dubnových 6,8 % na 7,7 %. To je nejvyšší hodnota od ledna 1983 a výrazně převyšuje očekávání ekonomů, kteří předpokládali nárůst o 7,3 %. Ukazatel inflace se oproti předchozímu měsíci zvýšil o 1,4 %, přičemž k růstu v květnu nejvíce přispěly ceny benzinu, hotelů a automobilů.

Průměr jádrových ukazatelů - často považovaných za lepší indikátor základních cenových tlaků - vzrostl na 4,73 %, což je rekord v údajích od roku 1990.

Benchmarkové kanadské dvouleté výnosy klesly až na 3,260 % v prostředí globální rallye státních dluhopisů. Kanadský dolar snížil své ztráty a v 11:25 se obchodoval na úrovni 1,2940 kanadského dolaru za jeden americký dolar.

Středeční zpráva ilustruje naléhavou potřebu guvernéra Tiffa Macklema rychle stáhnout stimuly z přehřívající se ekonomiky v obavách, že cenové tlaky se v ekonomice zakořeňují.

Čísla ukazují zrychlení cenových tlaků spolu s rozšířením inflace na další zboží a služby - trend, který zužuje schopnost centrální banky vmanévrovat ekonomiku do měkkého přistání.

Trhy nyní plně počítají s tím, že Bank of Canada příští měsíc zvýší úrokové sazby o 75 bazických bodů, čímž by se její základní úroková sazba dostala na 2,25 %. Očekává se, že tato sazba do konce letošního roku dosáhne až 3,5 %. Základní úrokové sazby nabízené komerčními bankami jsou obvykle o něco více než 2 procentní body nad základní sazbou.

"Ti z nás, kteří jsou stále unavenější z rostoucích inflačních tlaků, si v květnu neodpočinuli," uvedl ve zprávě pro investory Andrew Grantham, ekonom Canadian Imperial Bank of Commerce. "Vyšší než očekávaný údaj o inflaci způsobí, že trhy budou oceňovat ještě větší pravděpodobnost červencového zvýšení sazeb o 75 bb."

Na otázku ohledně možnosti supervelkého kroku senior viceguvernérka Carolyn Rogersová zopakovala, že centrální banka musí pokračovat ve zvyšování výpůjčních nákladů.

"Celou dobu jsme měli jasno v tom, že ekonomika má nadměrnou poptávku, inflace je příliš vysoká, sazby se musí zvýšit," řekla Rogersová ve středu na konferenci v Torontu pořádané deníkem Globe and Mail.

Politické důsledky

Vláda premiéra Justina Trudeaua byla rovněž pod tlakem opozičních stran a ekonomů, aby učinila více pro zastavení inflačních tlaků a pomohla domácnostem vyrovnat životní náklady, ačkoli jeho administrativa se k přijetí jakýchkoli nových opatření stavěla zdrženlivě.

Stejně jako ostatní země jsou i kanadské domácnosti zasaženy rekordními cenami benzinu, které se spojují s rostoucími náklady na potraviny.

Po malé úlevě v dubnu ceny benzinu v květnu opět vystřelily vzhůru, když během měsíce vzrostly o 12 % a oproti předchozímu roku se zvýšily o 48 %. Náklady na potraviny se minulý měsíc zvýšily o méně než 0,8 %, ale oproti předchozímu roku vzrostly o 8,8 %.

Meziroční údaj 7,7 % možná ani nepředstavuje vrchol, vzhledem k tomu, že ceny benzinu v červnu dále vzrostly.

Objevují se také další známky toho, že se dovážená inflace přelévá do růstu domácích cen, když náklady na služby vzrostly oproti předchozímu roku o 5,2 %, což je nejrychlejší tempo od roku 1991.

Co říká Bloomberg Economics...

"Ceny potravin a energií se na tomto překvapení podílely velkou měrou, ale zrychlila i celá škála jádrových ukazatelů - a zůstalo tak jen málo nuancí, které by mohly svědčit proti zrychlení tempa zvyšování inflace v příštím měsíci."

--Andrew Husby, ekonom

Bez započtení nákladů na potraviny a energie inflace rovněž vzrostla o 5,2 % - což je tříleté maximum.

Životní náklady rostou dvojnásobným tempem než průměrný růst mezd v zemi, což ekonomice přidává značný protivítr.

Středeční zpráva obsahuje aktualizované váhy spotřebního koše a poprvé byly zahrnuty i ceny ojetých automobilů. Statistický úřad uvedl, že změny neměly vliv na index spotřebitelských cen za květen.

Prudký nárůst inflace učinil z Bank of Canada terč kritiky, přičemž někteří politici obviňují Macklema z příliš pomalého postupu.

Centrální banka soustavně nepředvídala rostoucí inflační tlaky, což ji staví do značné vzdálenosti od vývoje úrokových sazeb. Ve své poslední čtvrtletní prognóze z dubna centrální banka předpověděla, že inflace v první polovině roku 2022 dosáhne v průměru 5,7 %.


Autor článku: Theophilos Argitis

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.