Inflace v USA dosáhla 7,91 %, další důvod, proč začít používat bitcoin

13.03.2022
Zdroj: Executium on Unsplash
Zdroj: Executium on Unsplash

By Radek Dintar: Bitcoin (BTC) zůstává poměrně stabilní, zatímco inflace ve Spojených státech dosahuje v meziročním srovnání 7,91 %. Index spotřebitelských cen v USA za únor byl v souladu s očekáváním, ale velmi dobře nám ukazuje negativní vliv expanzivní měnové politiky, která byla udržována po mnoho let.

Článek byl publikován zde: 12.03.2022


Nyní se Federální rezervní systém snaží zpřísnit měnové podmínky, aby se pokusil zastavit devalvaci amerického dolaru.

Inflace v USA dosáhla 7,91 %, bitcoin zůstává stabilní

Bitcoin se i nadále obchoduje mezi 38 000 a 41 000 dolary a inflace ve Spojených státech dosáhla v únoru meziročně 7,91 %. Jedná se o historicky nejvyšší míru inflace za posledních 40 let. To nám velmi dobře ukazuje, jak měnová politika, jejímž cílem bylo pomoci lidem a firmám projít karanténou, nakonec v ekonomice vytvořila mnoho dalších problémů.

V současné době vidíme, že se ceny každého jednotlivého produktu pohybují výše, přičemž jedním z nejvíce postižených odvětví jsou energie. Je pochopitelně také třeba vzít v úvahu, že ruská invaze na Ukrajinu měla krom jiného také silný dopad na cenu plynu a energií.

Bitcoinová inflace mezitím zůstává na úrovni 1,75 % ročně s tendencí k poklesu. Asi netřeba připomínat, že po další události půlení (neboli halvingu) bude inflace ještě nižší. Celkové množství bitcoinů, které kdy může vzniknout, činí 21 milionu mincí. Tím se naprosto zásadně liší od fiat měn, jako je americký dolar, které lze tisknout podle potřeb politiků. A totéž se děje s mnoha dalšími lokálními měnami v jiných zemích.

Bitcoin si svou cenu drží

I z tohoto důvodu jsme byli mnohokrát v minulosti svědky toho, že byl bitcoin napadán vládami a tradičními finančními institucemi. Byl také spojován s finančními zločiny a to i v době, kdy byly mnohé tradiční bankovní společnosti obviněny z praní špinavých peněz za miliardy dolarů (a to je nejspíše jen ta pomyslná špička ledovce, o které víme).

Tlak na cenu bitcoinu zvyšuje také inflace po celém světě. Od začátku roku 2021 se nestalo, že by bitcoin klesl pod 30 000 dolarů. To jinými slovy vlastně znamená, že mince byla schopna si svou cenu udržet. Vlády po celém světě naopak tisknou z různých důvodů velké množství peněz a míra inflace je také vyšší.

Závěr

Bude velmi zajímavé a důležité sledovat, jaké kroky se chystá Fed v dalších měsících podniknout. To samé platí i pro Evropskou centrální banku (ECB) a místní centrální banky v různých zemích. A pak tu je bitcoin, kryptoměnový král, který i nadále přitahuje pozornost mnoha investorů.


Autor článku: Radek Dintar