Inflace ve Velké Británii se vyšplhala nad 40leté maximum, protože ceny potravin a energií prudce rostou

21.06.2022

By City A.M: Životní náklady ve Spojeném království se minulý měsíc vyšplhaly nad 40leté maximum, což bylo způsobeno prudkým růstem cen energií a potravin.

Článek byl publikován zde: 20.06.2022


Životní náklady ve Spojeném království se minulý měsíc vyšplhaly nad 40leté maximum, což bylo způsobeno prudkým růstem cen energií a potravin.

Vyplývá to z konsenzuální předpovědi City ohledně středečních nových údajů o inflaci od Národního statistického úřadu (ONS).

Analytici očekávají, že ceny za rok do května vzrostly o 9,1 %, což je o něco více než dubnové čtyřicetileté maximum ve výši 9 %.

Někteří však počítají s vyšším nárůstem.

"Co je hnacím motorem květnové inflace? Stručně řečeno všechno," uvedl Sanjay Raja, hlavní ekonom Deutsche Bank, a dodal, že "inflace v každém ukazateli se nyní pohybuje na čerstvých několikaletých maximech".

Životní náklady podle něj meziročně vyskočily o 9,2 %, což je v souladu s očekáváním Bank of England ohledně květnových údajů.

Za krizí životních nákladů v Británii stojí kombinace vyšších cen energií, napjatého trhu práce a historických cen benzinu.

Evropské náklady na energie prudce vzrostly v důsledku omezené kapacity skladování zásob, požáru v americké továrně na zkapalněný zemní plyn, který zadusil obchodní toky, a obav o dodávky v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Ačkoli Spojené království není zcela závislé na dodávkách energie z kontinentu, ceny v tomto bloku se promítají i na trhy, odkud ropu a plyn odebírá.

Minulý týden Bank of England varovala, že míra růstu cen se v říjnu vyšplhá nad 11 %, až energetický dohled opět zvýší horní hranici účtů.

Guvernér Andrew Bailey a spol. se rozhodli pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, čímž se dostanou na 1,25 procenta, namísto většího zvýšení, které minulou středu zvolil její americký protějšek Federální rezervní systém.

Trhy se domnívají, že banka bude muset zrychlit tempo zpřísňování, aby se dostala na vrchol inflace, a předpovídají, že sazby dosáhnou tří procent přibližně na začátku příštího roku.

Ceny potravin se také zvýšily v důsledku toho, že maloobchodníci částečně přenášejí vyšší náklady na energie a zaměstnance a vyšší ceny základních potravin - například obilí - způsobené tím, že Ukrajina se snaží zboží vyvážet.

Skokově vzrostly také ceny nájmů a služeb, což nahrává širším inflačním tlakům.

Jiní poukazují na zpomalení jádrové inflace - která vylučuje zboží podléhající volatilním cenovým pohybům - jako na známku ochlazení nákladových tlaků.


Autor článku: CityAM

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.