Inflace zdražuje vše, co kupujeme, a jakmile nastane stagflace, může být ještě hůř

09.06.2022
 MarketWatch photo illustration/iStockphoto
MarketWatch photo illustration/iStockphoto

By Vitaliy Katsenelson: Vzhledem k tomu, že inflace předstihuje růst mezd, spotřebitelé chudnou

Článek byl publikován zde: 09.06.2022

Minulý měsíc jsem se zabýval viníky, kteří způsobují globální inflaci, včetně rostoucích úrokových sazeb, přetrvávajících problémů v dodavatelském řetězci (Čína uzavírá města) a rostoucích cen energií a hnojiv.

Tím se dostáváme ke stagflaci. Pokud by rostoucí náklady (inflace) byly předvídatelné, pak by tomuto růstu odpovídaly i mzdy a dopad na spotřebu zboží by byl mírný. V poslední době tomu tak není. Mzdy sice vzrostly o 3-4 %, ale výrazně zaostávají za oficiálními údaji o inflaci a skutečná inflace je nechává v prachu. A to ještě předtím, než vysoké úrokové sazby a vysoké ceny hnojiv způsobené válkou na Ukrajině zasáhnou produkci potravin, jejich ceny a peněženky spotřebitelů.

Vzhledem k tomu, že inflace předstihuje růst mezd, spotřebitelé se ocitají v chudobě, a tím klesá jejich schopnost nakupovat volnočasové zboží. Takto se inflace mění v protivětrnou sílu pro hospodářský růst a nazývá se stagflace.

Dopad inflace na ekonomiku bude záviset na rozdílu mezi mírou inflace a růstem mezd. Čím vyšší je rozdíl mezi těmito dvěma čísly, tím více inflace zpomaluje ekonomiku a způsobuje stagflaci.

Žádná recese v dohledu

Recese v USA se neobáváme.

Recese jsou přirozeným očistným mechanismem ekonomiky. V průběhu ekonomické expanze začíná firmám odkapávat tuk. Jejich procesy se uvolňují, najímají příliš mnoho lidí, hromadí příliš velké zásoby. Recese jsou přírodní dietou pro společnosti, které potřebují zhubnout. Recese nejsou zábavné (zejména pro ty, kteří přijdou o práci), ale historicky se jedná o krátkodobé přestávky mezi hospodářskými expanzemi.

Chcete-li vidět, jak bude americká ekonomika a akcie reagovat na toto prostředí s vysokou inflací, podívejte se na konec 70. a začátek 80. let. Nebo se stačí podívat na posledních 20 let a obrátit je.

V uplynulých 20 letech jsme měli klesající úrokové sazby a nízkou inflaci, což následně způsobilo nikdy nekončící (pouze s krátkodobými přestávkami) zhodnocování cen nemovitostí. To přineslo spotřebitelům do kapes další peníze a zvýšilo ceny všech aktiv (zejména akcií), což zase zvýšilo spotřebitelskou důvěru, protože lidé se cítili bohatší a byli spokojeni se svými výdaji.

Úvěry volně proudily, násobky na akciových trzích rostly. Přestože se státní dluh ztrojnásobil, úroky z amerického dluhu v poměru k federálnímu rozpočtu se blíží historickému minimu. Nízké úrokové sazby a vládní výdaje působí stimulačně. Když to všechno obrátíme, dostaneme anemický dlouhodobý hospodářský růst a klesající násobky akciových trhů. Vítr v zádech minulosti se stává větrem v zádech budoucnosti.

V posledních více než 20 letech vždy, když se americká ekonomika potácela, strýček Fed ji zachránil snížením úrokových sazeb a dodáním likvidity na trh. Ekonomika i trh se vrátily do hry. Bolest, od které jsme byli ušetřeni, však nezmizela; byla uchovávána ve sklenici bolesti. Tato sklenice je nyní téměř plná a protéká. Dnes bude muset Fed, aby zabránil tomu, že se inflace změní v hyperinflaci, udělat pravý opak toho, co je zvyklý dělat v 21. století - zvýšit sazby.

Ekonomika je samozřejmě složitý, samoregulující se mechanismus, a tak se chmurný obraz, který jsem zde vykreslil, může, ale nemusí naplnit. Nikdy bychom neměli podceňovat lidskou vynalézavost.


Autor článku: Vitaliy Katsenelson

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.