Inverze výnosové křivky a mediální popírání historie

03.04.2022

By Lance Roberts: Výnosová křivka je "předstihovým ukazatelem" toho, co se v ekonomice aktuálně děje, na rozdíl od ekonomických údajů, které jsou "zpožděné" a podléhají masivním revizím.

Článek byl publikován zde: 01.04.2022


Rozhovory o inverzi výnosové křivky dominují médiím do té míry, že to zní téměř jako začátek špatného vtipu.

"Inverze výnosové křivky vstoupí do baru. Barman se zeptá: "Hej, co tě trápí?".

Konverzace probíhají především odmítavě podle scénáře "tentokrát je to jinak". Jak minulý týden poznamenal server Yahoo Finance:

"Podívejte se na inverzi v srpnu 2019. K recesi skutečně došlo o rok a půl později. Byla však vyvolána globální pandemií - něčím, co dluhopisové trhy nemohly předpokládat ani předvídat."

To není přesné, protože recese nastala až o 6 měsíců později. Kromě toho trh s dluhopisy věděl, že je něco ekonomicky velmi špatně, protože Fed byl zapojen do masivní operace zpětného odkupu, aby zachránil hedgeové fondy.

Jak jsme již tehdy uvedli, k tomu, aby se ekonomika dostala do recese, stačila "neočekávaná, exogenní událost". Touto událostí se ukázala být pandemie.

Je pozoruhodné, že když se psychologie z jakéhokoli důvodu změní, rotace od "rizikového" k "bezpečnému" najde státní dluhopisy jako "bezpečné úložiště". Historicky tomu tak je vždy během krizových událostí na trzích.

Je opět docela pravděpodobné, že investoři by neměli přehlížet zprávu z trhu dluhopisů. Dluhopisy jsou zásadní pro své prediktivní vlastnosti, takže analytici věnují obrovskou pozornost americkým státním dluhopisům, konkrétně rozdílu v jejich úrokových sazbách.

Tyto údaje mají vysokou historickou korelaci s tím, kam ekonomika, akciové a dluhopisové trhy obecně dlouhodobě směřují. Je tomu tak proto, že vše od volatilních cen ropy, obchodního napětí, politické nejistoty, síly dolaru, úvěrového rizika, síly zisků atd. se odráží na trhu dluhopisů a v konečném důsledku na výnosové křivce.

Inverze výnosové křivky

Pokud jde o inverze výnosové křivky, média vždy předpokládají, že tentokrát je situace jiná, protože bezprostředně po inverzi nenastala recese. Tento způsob uvažování má dva problémy.

  • Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) je oficiálním arbitrem pro určování datace recese. Než oznámí oficiální začátek recese, čeká na revizi údajů Úřadem pro ekonomickou analýzu (BEA). NBER proto vždy datuje recesi se zpožděním 6-12 měsíců.
  • Recesi neoznačuje inverze výnosové křivky. Inverze je "varovným znamením", zatímco deinverze znamená začátek recese, který NBER uzná později.

Jak bylo uvedeno v článku "BTFD Or STFR", pokud budete čekat na oficiální oznámení NBER, které potvrdí recesi, bude již pozdě. Vtip je v tom, že

"Každá z těchto teček je vrcholem trhu PŘED nástupem recese. V devíti z deseti případů dosáhl index S&P 500 vrcholu a klesl ještě před uznáním recese."

Většina námi sledovaných výnosových rozpětí, která jsou uvedena níže, se zatím neinvertovala. Nejlepší signály nástupu recese však nastávají, když se většina výnosových spreadů současně obrátí do záporných hodnot. I tehdy však trvalo několik měsíců, než ekonomika sklouzla do recese.

Když se četná výnosová rozpětí dostanou do záporných hodnot, média sníží riziko recese a naznačí, že výnosová křivka se tentokrát mýlí. Dluhopisový trh však již diskontuje slabší hospodářský růst, riziko výnosů, zvýšené ocenění a zvrat měnové podpory.

Historicky recese následovala, když 50 % nebo více sledovaných výnosových křivek invertovalo. A to pokaždé.

Ignorování na vlastní nebezpečí

V real-time strategii (RTS) Company of Heroes z druhé světové války občas inženýrský oddíl říkal:

"Přidejte se k armádě, říkali. Říkali, že to bude zábava."

Od té doby se tento výrok stal na internetu běžným memem, který podporuje zklamání z různých činností, od praní prádla po získání zaměstnání.

No a nejnovější navrhovaná akce, která nakonec povede ke zklamání investorů, je:

"Ignorujte výnosovou křivku, řekli. Říkali, že to bude zábava."

V březnu 2019 prohlásil Mark Kolanovic ze společnosti J.P. Morgan:

"Historicky měly akciové trhy tendenci dosahovat jedněch z nejsilnějších výnosů v měsících a čtvrtletích následujících po inverzi. Teprve po [zhruba] 30 měsících klesá výnosnost indexu S&P 500 pod průměr,"

O 12 měsíců později se trh propadl o 35 % a ekonomika se ocitla v nejhlubší recesi od dob "velké hospodářské krize".

Výnosová křivka vysílá zprávu, kterou by investoři neměli ignorovat. Navíc je dobré vsadit na to, že "rizikoví" investoři budou pravděpodobně jednat dříve než později. Samozřejmě, že pokles likvidity způsobuje pokles, který nakonec prohloubí hospodářský pokles.

Navzdory opačným komentářům je výnosová křivka "předstihovým ukazatelem" toho, co se v ekonomice aktuálně děje, na rozdíl od ekonomických údajů, které jsou "zpožděné" a podléhají masivním revizím.

Ještě důležitější je, že zatímco spotřebitelé mohou v současné době nadále podporovat růst, může se to dramaticky změnit a změní se to, až začne docházet ke ztrátě pracovních míst. Spotřebitelé jsou přelétavé šelmy, a když dojde ke změně psychologie, stane se tak velmi rychle.

Zatímco používat "výnosovou křivku" jako nástroj "časování trhu" není moudré, stejně tak je pošetilé zcela odmítat zprávu, kterou v současnosti vysílá.

Historie není laskavá k těm, kteří tak činí.


Autor článku: Lance Roberts (RIA)

Překlad: Finanční ninja (+ Deepl)