Investoři se obávají, že přichází „kryptozima“, protože bitcoin klesá o 50 % z rekordních maxim

01.02.2022

By CNBC: Bitcoin, největší virtuální měna na světě, se v pondělí krátce propadl pod 33 000 USD na nejnižší úroveň od července. Od té doby se dostal zpět nad 36 000 USD, ale stále je téměř o 50 % nižší z rekordního maxima téměř 69 000 USD v listopadu. Někteří investoři do kryptoměn proto mluví o možnosti "kryptozimy".

Originál článku publikován zde: 25. ledna 2022


Bitcoin, největší virtuální měna na světě, se v pondělí krátce propadl pod 33 000 USD na nejnižší úroveň od července. Od té doby se dostal zpět nad 36 000 USD, ale stále je téměř o 50 % nižší z rekordního maxima téměř 69 000 USD v listopadu. Někteří investoři do kryptoměn proto mluví o možnosti "kryptozimy".

  • Bitcoin, největší virtuální měna na světě, se v pondělí krátce propadl pod 33 000 USD na nejnižší úroveň od července. Někteří investoři do kryptoměn proto mluví o možnosti "kryptozimy"
  • Od té doby se dostal zpět na 36 000 USD, ale stále je téměř o 50% níže než byl na svých rekordních maximech téměř 69 000 USD v listopadu.
  • Někteří investoři do kryptoměn proto mluví o možnosti "kryptozimy".

Zatímco se investoři do kryptoměn vzpamatovávají z prudkého výprodeje bitcoinu a dalších digitálních měn, někteří se obávají, že to nejhorší teprve přijde.

Bitcoin, největší virtuální měna na světě, se v pondělí krátce propadl pod 33 000 USD na nejnižší úroveň od července. Od té doby se zotavil zpět nad hranici 36 000 USD, ale stále je téměř o 50 % níž z rekordního maxima téměř 69 000 USD v listopadu.

Mezitím se celý kryptotrh od té doby, co bitcoin dosáhl historického maxima, zbavil hodnoty více než 1 bilionu dolarů, protože nejlepší tokeny jako ether a solana následovaly digitální měnu č. 1 a obchodovaly se výrazně níže. Hodnota etheru se od svého vrcholu v listopadu snížila o více než polovinu, zatímco Solana utrpěla ještě strmější pokles a klesla o 65 %.

Někteří investoři do kryptoměn proto mluví o možnosti "kryptozimy", což je fráze odkazující na hlavní medvědí trhy v historii trhu mladých digitálních měn. K poslednímu takovému případu došlo na konci roku 2017 a na začátku roku 2018, kdy se bitcoin propadl až o 80 % z historických maxim.

Zdá se, že David Marcus, bývalý šéf krypto ve Facebook-mateřské společnosti Meta, připustil, že kryptozima již přišla. V pondělním tweetu uvedl: "Právě během kryptozimy nejlepší podnikatelé budují lepší společnosti. Nyní je opět čas zaměřit se na řešení skutečných problémů vs. pumpování tokenů."

Nadya Ivanova, provozní ředitelka technologické výzkumné firmy L'Atelier přidružené k BNP Paribas, řekla, že není přesvědčena, že ještě přišla kryptozima - ale trh je "nyní v období ochlazení". To by nemuselo být tak špatné, říká.

"Zdá se, že během posledního roku - zvláště při veškerém humbuku na tomto trhu - bylo mnoho vývojářů rozptýleno snadnými zisky ze spekulací s NFT (nezaměnitelné tokeny) a dalšími digitálními aktivy. Období na rozmyšlenou může být ve skutečnosti příležitostí k zahájení budování základů trhu," řekla Ivanova pro CNBC "Squawk Box Europe".

Úpadek kryptoměn přišel v tandemu s poklesem globálních akcií. Odborníci tvrdí, že zapojení velkých institucionálních fondů znamenalo, že digitální aktiva se stále více prolínají s tradičními trhy.

Index S&P 500 klesl od začátku roku o 8 %, zatímco technicky náročný index Nasdaq klesl o více než 12 %. A korelace mezi výkonem bitcoinu a výkonem S&P 500 je v poslední době na vzestupu.

Obchodníci se obávají možného zvýšení úrokových sazeb a agresivního zpřísnění měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému, které odčerpá likviditu z trhu. Americká centrální banka zvažuje takové kroky v reakci na rostoucí inflaci a někteří analytici tvrdí, že by to mohlo vést ke konci éry ultralevných peněz a závratně vysokých zhodnocení - zejména v rychle rostoucích sektorech, jako jsou technologie, které profitují z nižších sazeb, protože společnosti si často půjčují finanční prostředky na investice do svého podnikání.

"Myslím, že to souvisí s úpadkem a stahováním z rizikových aktiv celkově," řekla Ivanova o nedávném poklesu bitcoinu.

SP500 vs BTC korelace (30denní klouzavý průměr)

Pohyby dolů u hlavních digitálních mincí byly přínosem pro stablecoiny nebo digitální měny, které sledují hodnotu suverénních měn, jako je americký dolar. USD Coin, druhý největší stablecoin, podle údajů CoinGecko od neděle přidal více než 5 miliard dolarů na tržní hodnotě.

Korekce?

Vijay Ayyar, viceprezident pro firemní rozvoj a mezinárodní spolupráci na kryptoburze Luno, si myslí, že nedávný propad kryptoměn je spíše "korekcí" než trvalým poklesem.

Bitcoin podle něj obvykle zaznamenal "odfouknutí", než klesl o 80 % nebo více. To se týká vzoru grafu, který ukazuje strmý nárůst ceny a objemu obchodování následovaný prudkým poklesem ceny.

"Korekce pro BTC jsou obvykle v rozmezí 30-50%, což je místo, kde se momentálně nacházíme, takže stále v normálním korekčním území," řekl Ayyar.

Při pohledu do budoucna říká, že klíčová úroveň, kterou je třeba sledovat u bitcoinů, je 30 000 $. Pokud se za týden nebo déle uzavře pod tímto bodem, "určitě by to znamenalo vysokou pravděpodobnost medvědího trhu," řekl. Pokles kolem 80 % z nedávného vrcholu bitcoinu by znamenal cenu nižší než 15 000 $. Ayyar si nemyslí, že takový scénář je na stole.

Přesto se investoři obávají vyhlídek na další regulační zásahy proti kryptoprůmyslu. Minulý týden ruská centrální banka navrhla zakázat používání a těžbu kryptoměn, čímž napodobila podobný krok ze sousední Číny. A americká vláda se údajně chystá vydat strategii regulace kryptoměn již příští měsíc.

Autor: Ryan Browne

Překlad: Finanční ninja