Jak magické myšlení přivedlo Ameriku k dluhu 30 bilionů dolarů

18.02.2022
  Howard Pyle's illustration of the wizard Merlin from the Story of King Arthur and His Knights. Bettmann Archive
Howard Pyle's illustration of the wizard Merlin from the Story of King Arthur and His Knights. Bettmann Archive

By Andrew Tisch: V kouzelnickém světě Washingtonu nyní můžete říci, že mnohobilionový účet federálních výdajů "stojí nula dolarů". Můžete tvrdit, že snížení daní "za sebe zaplatí". Můžete dokonce říci, že vláda k financování čehokoli nepotřebuje dolary z daní, protože může "vytvářet peníze".

Článek byl publikován zde: 15.02.2022


Washington, DC musí být kouzelné místo.

Protože lidé, kteří jsou za toto odpovědní, neustále vyvolávají fantazie, které se vzpírají víře.

V kouzelnickém světě Washingtonu nyní můžete říci, že mnohobilionový účet federálních výdajů "stojí nula dolarů". Můžete tvrdit, že snížení daní "za sebe zaplatí". Můžete dokonce říci, že vláda k financování čehokoli nepotřebuje dolary z daní, protože může "vytvářet peníze".

Bohužel, Američané nyní platí vysokou cenu za toto magické myšlení. Inflace - alespoň částečně vyvolaná rekordními vládními výdaji a nečinností v jiných otázkách - je nejvyšší od roku 1982. Ceny masa a vajec vzrostly od loňského roku o 12,2 %. Nábytek a lůžkoviny vzrostly o 17 % a ojetá osobní a nákladní auta o 40,5 %.

Mezitím ministerstvo financí nedávno oznámilo, že celkový státní dluh Ameriky nyní přesahuje 30 bilionů dolarů - což je vůbec nejvyšší hodnota. Abychom to uvedli do kontextu: Pokud byste naskládali 30 bilionů dolarů ze 100 dolarových bankovek, mohli byste se téměř dostat k meteorologickým satelitům obíhajícím kolem Země ve výšce více než 20 000 mil nad námi.

Není samozřejmě žádným tajemstvím, že Washington utrácí neuváženě. Méně známé je, do jaké míry toto chování umožňuje obskurní padesát let starý zákon. Oprava tohoto zákona by mohla být klíčem k tomu, aby se Amerika konečně začala vyhrabávat z tohoto fiskálního nepořádku, ve kterém jsme.

Když prezident Nixon a Kongres schválili Kongresový zákon o rozpočtu a kontrole z roku 1974, zavedli několik nových postupů a procesů, aby do procesu federálního rozpočtu vnutili větší transparentnost a disciplínu. Mezi nimi bylo vytvoření Kongresového rozpočtového úřadu (CBO), který byl pověřen vyhodnocením rozpočtového a ekonomického dopadu legislativy před Kongresem a poskytnutím konsensuálního odhadu nákladů, kterému by mohly důvěřovat obě strany.

Od té doby, když je v Kongresu navržena zásadní legislativa, CBO ji musí "vyskórovat", než bude moci postoupit ke schválení. Pokud skóre CBO ukazuje, že by návrh zákona výrazně zvýšil federální deficit, často návrh neprojde, protože: 1) znesnadňuje prodej veřejnosti nebo 2) jeho schválení by si automaticky vynutilo škrty ve výdajích jinde ve vládě s dodržením dalších stávajících rozpočtových pravidel.

Stručně řečeno, CBO má podporovat fiskální disciplínu, ale nějakým způsobem se nahromaděný státní dluh, který v prvním roce fungování CBO činil 533 miliard dolarů, za pět desetiletí od té doby znásobil 60krát. Možná se divíte, jak je to možné?

Můžete poděkovat Čarodějům z Washingtonu, jejichž schopnost magického myšlení převyšuje pouze jejich mistrovství v magickém účetnictví.

Podle zákona CBO posuzuje návrh zákona podle toho, jak ovlivní federální rozpočet v horizontu 10 let. Pro subjekt, jako je americká vláda, je to velmi krátký horizont a nevěřili byste, jaké triky speciální zájmové skupiny a volení představitelé vymysleli, aby protlačili věci, které chtějí.

Podle Výboru pro odpovědný federální rozpočet patří mezi nejoblíbenější techniky postupné zavádění některých programů nebo daňových ustanovení pomalu, zatímco jiné se ukončují. Nebo autoři účtů posunou náklady mimo 10letý horizont a úspory posunou do něj, nebo použijí dočasné úspory ke kompenzaci trvalých nákladů. Řešení jsou nekonečná, ale profesor Robert Saldin z University of Montana napsal, že všechny mají stejný účinek, že přinutí CBO "brat vážně fantazii, že oblíbené daňové úlevy a výdajové programy, jejichž platnost měla skončit, by ve skutečnosti byly ukončeny, i když je prakticky jisté, že budou prodlouženy."

Tento rozpočtový trik je způsob, jakým prezidenti a Kongres opakovaně schválili zákony, které se ukázaly být mnohem dražší, než bylo inzerováno. Prezident George W. Bush zkreslil bodovací proces CBO, aby v roce 2003 schválil svůj daňový zákon z roku 2001 a vytvořil Medicare Advantage. Prezident Obama to udělal, aby v roce 2010 schválil zákon o cenově dostupné péči. Prezident Trump tak učinil, aby schválil svůj daňový zákon v roce 2017.

Ale ve světě s deficitem 30 bilionů dolarů někteří lídři konečně říkají dost. Jedním z hlavních důvodů, proč senátor Joe Manchin odmítl návrh zákona Build Back Better (BBB) ​​prezidenta Bidena, bylo jeho spoléhání se na "hry a rozpočtové triky", díky nimž se zdál být zákon z poloviny tak drahý, než ve skutečnosti byl. Americká veřejnost také cítila, že s návrhem zákona není něco v pořádku: V průzkumu CBS z konce minulého roku většina přiznala, že buď nezná specifika BBB, nebo o něm neví vůbec nic. Naši představitelé Kongresu zjevně očekávají, že budeme slepě věřit, že vědí, co je v návrhu zákona a co je pro nás dobré, podobně jako hazardní hráč Velký Jule z filmu Frajeři a saze (český překlad filmu Guys and Dolls), který památně házel prázdnými kostkami a požadoval, aby mu ostatní věřili, že ví, kde tečky byly.

Prvním krokem k tomu, aby se Washington vypořádal s americkým fiskálním problémem, je, aby lídři na obou stranách požadovali více poctivosti a transparentnosti při účtování toho, jak a za co Washington utrácí.

Maya MacGuineas, která vede Výbor pro odpovědný federální rozpočet, mi řekla, že existuje několik reforem se zdravým rozumem, které by mohly Kongres posunout tímto směrem. Ty by mohly zahrnovat požadavek, aby CBO převzal principy v návrhu zákona jako trvalé, pokud není výslovně řečeno, že jsou míněny jako dočasné a do svého skórování začlenil dopad budoucích úrokových nákladů a přidal do svých projekcí další dlouhodobé dopady na rozpočet.

Budou fiskální kouzelníci z Washingtonu odporovat těmto reformám? Pravděpodobně, protože poctivé a transparentní účetnictví znesnadňuje voleným úředníkům sesílat magická kouzla ekonomického myšlení, která se zjevně učí v Bradavicích.

Nic z toho nebude snadné, takže chápu, proč si možná myslíte, že je větší šance, že naši politici vytáhnou modrého osla nebo červeného slona z klobouku, než že to dají do pořádku.

Ale nadešel čas, aby Washington opustil iluze a vypořádal se s realitou dluhového problému, který ohrožuje bezpečnost a živobytí každého Američana na další generace.

Naše děti by se neměly dívat, jak se z kouzelnických fantazií stávají magické noční můry.


Autor článku: Andrew Tisch

Překlad: Finanční ninja


Líbil se Vám tento překlad?

Pomozte prosím zachovat provoz stránek Financnininja, i nejmenší finanční příspěvek velice pomáhá. Moc děkuji!