Jak může Federální rezervní systém způsobit hlubokou recesi a deflaci

24.06.2022

By Desmond Lachman: Rudi Dornbusch, zesnulý ekonom z MIT, o mexické centrální bance řekl, že chápe, že dělá chyby. Koneckonců, její rada guvernérů byla lidská. Nedokázal však pochopit, jak je možné, že stejní lidé dělají stále stejné chyby.

Článek byl publikován zde: 16.06.2022


Po včerejším zasedání FOMC se musíme ptát, zda totéž nelze říci i o Federálním rezervním systému Jeroma Powella.

Chyby, kterých se Federální rezervní systém dopustil, vedly v loňském roce k nejvyšší míře inflace od roku 1982 a k bublinám na trzích aktiv a úvěrů. Nyní stejné chyby, kterých se Fed dopouští, s velkou pravděpodobností povedou k prasknutí těchto bublin a k tvrdému ekonomickému přistání.

Pokud existuje jedna myšlenka, na které se shodnou téměř všichni ekonomové, pak je to, že měnová politika funguje s dlouhým a proměnlivým zpožděním. To znamená, že je třeba počkat, než změna úrokových sazeb bude mít na ekonomiku požadovaný účinek. Přesto Powellův Fed tuto základní myšlenku nějakým způsobem ignoruje, což ho neustále dostává do problémů.

Místo aby Powellův Fed bral v úvahu zpoždění, stále uplatňuje "přístup založený na datech". To znamená, že čeká na křišťálově čisté důkazy v datech, než se rozhodne změnit směr své politiky. V loňském roce trval na tom, že nezvýší úrokové sazby, dokud neuvidí nejjasnější důkaz, že inflace překračuje jeho cíl. Nyní trvá na tom, že potřebuje vidět co nejjasnější důkazy o tom, že inflace zpomaluje směrem k jejímu 2% inflačnímu cíli, než začne uvažovat o ústupu od agresivního zvyšování úrokových sazeb.

Problém tohoto přístupu založeného na datech spočívá v tom, že v době, kdy Federální rezervní systém jedná, je již příliš pozdě. Tím, že Fed loni vyčkával, až se objeví nejjasnější známky inflace, umožnil inflačnímu džinovi uniknout z láhve. Nyní Fed vyčkáváním na nejjasnější známky zpomalování inflace riskuje, že uvrhne ekonomiku do hluboké recese a přivolá zpět přízrak deflace.

Další základní myšlenkou, na které se ekonomové obecně shodují, je, že Federální rezervní systém by měl při formulování měnové politiky zohledňovat postoj rozpočtové politiky a stav ekonomiky. Přesto, zdá se, že tuto základní myšlenku Powellův Fed ignoruje, ponechal loni úrokové sazby na jejich nulové spodní hranici v době, kdy ekonomika dostávala historicky největší rozpočtové stimuly v době míru a silně se zotavovala. Nyní v době, kdy se rozpočet stává vysoce kontrakčním a ekonomika již vykazuje známky slabosti, se Fed rozhodl zrychlit tempo zpřísňování měnové politiky.

Ještě jedna myšlenka, ke které se hlásí téměř všichni ekonomové, říká, že hlavním úkolem Fedu je odstranit punč, když se večírek stává příliš bujarým. Přesto v loňském roce, v době, kdy byly akciové trhy a trhy s bydlením v plném proudu, Powellův Fed prostřednictvím svých aktivit v oblasti nákupu dluhopisů stále přidával 120 miliard dolarů měsíčně tržní likvidity. Nyní, když bubliny vykazují všechny známky toho, že splaskly, se Powellův Fed zavazuje k tomu, že bude odebírat tržní likviditu v objemu, který se ještě letos na podzim zvýší na 95 miliard dolarů měsíčně tím, že nebude obracet splatné dluhopisy.

Od začátku letošního roku poklesl jak akciový, tak dluhopisový trh o více než 20 %. To znamenalo zničení zhruba 12 bilionů dolarů, tedy 50 procent HDP, v bohatství domácností. Rozhodnutí Fedu agresivněji zvyšovat úrokové sazby a rychlým tempem odčerpávat tržní likviditu probíhá v době, kdy jsou trhy na nohou, a hrozí, že pošle trhy ještě níže. To zase musí zvýšit riziko tvrdého ekonomického přistání.

To vše vyvolává otázku, zda by zemi neprospělo více ekonomů, kteří by měli hluboké znalosti o fungování měnové politiky, v radě Fedu? Pokud to není možné, neměl by Fed při rozhodování o své politice více využívat svých 300 ekonomů s doktorátem, kteří musí rozumět základům ekonomie?


Autor článku: Desmond Lachman

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.