Jak vlády vyvlastňují bohatství pomocí inflace a daní

08.07.2022
Ilustrační obrázek. Pixabay.com
Ilustrační obrázek. Pixabay.com

By Daniel Lacalle:Vše, co vláda utratí, zaplatíte vy. Neexistují žádné volné peníze. Dokonce ani pro příjemce dávek ve stále znehodnocené měně. Inflace, zdanění chudých.

Článek byl publikován zde: 27.06.2022


Ministryně financí Janet Yellenová v rozhovoru pro Wall Street Journal přiznala, že řetězec stimulačních plánů, které americká administrativa realizovala, přispěl ke vzniku problému inflace.

"Inflace je otázkou poptávky a nabídky a výdaje, které byly uskutečněny v rámci amerického záchranného plánu, skutečně podpořily poptávku," připustila Yellenová.

Yellenová ovšem dále uvedla, že výdaje byly přiměřené vzhledem ke kolapsu ekonomiky, neboť vlády se snažily zabránit recesi.

To nám připomíná několik problémů nepřiměřených vládních zásahů a negativní dopad na střední třídu. Nesprávné masivní uzavírky (lockdowny) byly zavedeny vládou. Země, které měly přísné testování, jako Jižní Korea a další asijské a evropské země, udržely ekonomiku v chodu a pandemii pod kontrolou. Problém je však větší a hlubší. Centrální banky a vlády vyčerpaly veškerá opatření na straně poptávky na úkor střední třídy tím, že snížily reálné mzdy a úspory z vkladů.

Ještě horší je, že vlády vytvořily větší inflační spirálu tím, že udržovaly všechny balíčky "pandemických úlev" i po obnovení činnosti, a to i po skončení oživení. Očekávaly velkolepé zvýšení agregátní poptávky a dočkaly se ho. Výsledkem je nyní vyšší inflace a nižší hospodářský růst. Velikost vlády a deficitní výdaje však zůstávají.

Vše, co vláda utratí, zaplatíte vy. Neexistují žádné volné peníze. Dokonce ani pro příjemce dávek ve stále znehodnocené měně. Inflace, zdanění chudých.

Vlády se útratami recesi nevyhýbají, pouze zvětšují nahromaděné problémy neustálým navyšováním dluhu, který centrální banky monetizují prostřednictvím kvantitativního uvolňování. Toto nekontrolované zvyšování peněžní zásoby M3 (široký peněžní ukazatel) vede nejprve k inflaci aktiv a poté k inflaci cen zboží každodenní spotřeby. Oba důsledky vedou k nerovnosti a neustálému zhoršování kupní síly měny, což způsobuje, že platy v reálném vyjádření jsou nižší.

Centrálně plánovaná tvorba peněz není nikdy neutrální. Nepřiměřeně prospívá prvním příjemcům peněz, tedy vládě a těm, kdo mají aktiva a dluh, a negativně dopadá na ty, kdo mají peněžní plat a určité úspory v hotovostních vkladech, které se časem rozpouštějí. Žádná socialistická excelová tabulka nemůže vymazat skutečnost, že masivní deficitní výdaje financované nově vytvořenými penězi ničí chudé a střední třídu. Mohou sice tvrdit, že vládní výdaje jdou na sociální programy ve prospěch chudých, ale to se neděje. Sociální programy se při neustále devalvované měně stávají irelevantními, neefektivními a bezcennými, zatímco zároveň nesprávně pojmenovaný sociální stát odsuzuje podstatnou část obyvatelstva k tomu, aby se stali rukojmími klientů vládních plánů.

Vláda nedává přebytečné rezervy jako sociální programy. Vláda odebírá stávající i budoucí bohatství ekonomiky prostřednictvím tisku měny, daní, výdajů a zadlužování, ale matematika nikdy nefunguje těm, kteří věří, že extraktivní a konfiskační politika bude fungovat. Dav "zdanění bohatých" dělá občanům, o nichž předstírá, že je podporuje, obrovskou medvědí službu. Intervencionisté se sice vymlouvají na to, že bohaté okradou, aby mohli dát chudým, ale skutečnost je taková, že vládní výdaje jsou tak obrovské, že nemohou financovat všechny nároky a sociální programy z peněz jednoho procenta obyvatel. Vláda bere 99 procentům, aby dala znehodnocené a stále bezcennější prostředky 45 procentům obyvatel, a přitom nafoukla stále se rozšiřující byrokracii, která to všechno spravuje.

Cítili jste se šťastní, když vám vláda dala šek placený tištěnými penězi? Nyní sledujte, jak se vaše každodenní nákupy potravin, benzínu a elektřiny stanou nedostupnými.

Vláda si vždycky bere třikrát, když slíbí jednou. Obrovskou akumulaci státního dluhu zaplatí 99 procent lidí prostřednictvím inflace, daní nebo obojího.

Deficitní výdaje a umělá tvorba peněz jsou jen dvě strany téže mince, která rozpouští stávající bohatství národa vydáváním dalších dlužních úpisů. Bohatství je stejné, jen je v oběhu více peněžních jednotek. Ceny tedy nerostou, kupní síla peněz se snižuje.

Cena jednoho zboží nebo služby může v důsledku krize nabídky vzrůst, ale pokud je množství emitované měny stejné, nebylo by možné, aby s ní vzrostly všechny ceny. Ve skutečnosti by ostatní ceny klesaly. Ceny většiny zboží a služeb mohou růst shodně pouze tehdy, pokud množství měny roste rychleji než její poptávka.

Vlády a centrální banky budou i nadále prosazovat poptávkovou politiku pod záminkou, že je to pro všechny nejlepší a že to zabrání recesi, tedy pod záminkou, že je to pro vás dobré. Motivace k tomu je obrovská, protože když to nefunguje, obviňují z toho podniky, geopolitiku, bohaté nebo kohokoli jiného. Pokud občané věří, že vláda může prostřednictvím tisku peněz vytvořit bohatství, vlády to udělají a budou to prezentovat jako řešení problému, který vytvořily. Dostali jsme pandemický šek a nyní za něj několikanásobně platíme.

Nyní keynesiánci vidí, že existuje pouze jeden způsob, jak omezit inflaci: Brzdit agregátní poptávku. Vlády však nehodlají snižovat výdaje, takže "snížení agregátní poptávky" bude znamenat, že všichni v soukromém sektoru budou chudší.

Inflace byla vytvořena tím, že se lockdowny použily k masivnímu zvýšení velikosti vlády. Yellenová tvrdí, že inflace je důsledkem nabídky a poptávky, ale kdyby tomu tak bylo, Argentina a Venezuela by měly nízkou inflaci. Problémem je rostoucí nabídka měny a slábnoucí poptávka po ní.

Přelud obrovských vládních výdajů a exponenciálního tisku měny je procesem vyvlastňování. Vláda rozšiřuje svou velikost na úkor zbytku obyvatelstva, zejména těch, kteří obhajují rostoucí programy veřejných výdajů.

Poptávková politika vyvlastňuje bohatství třemi způsoby. Na cestě dovnitř nekontrolovaným deficitem financovaným dluhem, který znamená vyšší daně v budoucnosti. Za druhé zvyšováním daní za účelem "snížení deficitu". Zatřetí pomocí inflace. Váha vlády v ekonomice se zvyšuje ve všech třech krocích. A když se to nepodaří, tak se to opakuje.

Pokud jste chtěli více vlády, je to více vlády: Méně růstu, vyšší inflace a chudší občané.


Autor článku: Daniel Lacalle

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik! 

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.