Jaký je rozdíl mezi CBDC a tradičními digitálními aktivy

04.03.2022

By Kytka: Digitální měny centrálních bank (CBDC) by neměly být zaměňovány za tradiční formu digitálních aktiv. Jaký je v tom rozdíl?

Článek byl publikován zde: 03.03.2022


CBDC vs. kryptoaktiva

Mnoho centrálních bank, včetně Čínské lidové banky (PBoC), Bank of Canada, Bank of England, Bank of Japan, ECB, Sveriges Riksbank a Swiss National Bank, usilují o vydání CBDC. Čína v tomto závodu zatím vede - spuštění digitálního juanu se již delší dobu testuje a Čína se pomalu chystá na zrušení hotovosti.

V kryptosvětě je mnoho pojmů, které jsou občas vzájemně míchány a zaměňovány. Někdy je to v zásadě neškodná záměna. Jindy jde o právní status, protože utility token je v očích amerického regulátora úplně něco jiného, než tokeny a mince, které považují za cenné papíry podléhající schválení SEC. Rozlišovat tradiční digitální aktiva od stablecoinů a CBDC je pak důležité nejen z pozice investora.

CBDC jsou centralizovány, protože budou pod kontrolou centrálních bank. Samotný koncept digitálních měn centrálních bank jde proti étosu kryptoměny, kde je decentralizace jedním z fundamentálních principů. Jsou to dvě zcela odlišné věci.

Co je CBDC?

Ve studii nazvané "Krypto-aktiva: klíčový vývoj, regulační obavy a reakce" se uvádí, že klesající trend ve využívání hotovosti přiměl centrální banky v několika zemích, aby uvažovaly o CBDC. Zpráva dále uvádí rozdíly:

"Krypto-aktiva jsou soukromá aktiva, CBDC mají svrchovanou povahu. Za druhé, emise kryptoaktiv závisí na použití DLT nebo podobné technologie [blockchain], emise CBDC není podmíněna používáním žádné konkrétní technologie. Za třetí, kryptoměny postrádají status legálních měn, opak by byl pravdou pro CBDC."

Digitální měny centrálních bank se tedy v podstatě svou vnitřní povahou neliší od obyčejných fiat měn, stejně jako většina steblecoinů, které jsou podloženy dolary, eury, atd. Rozdíl oproti hotovosti je v tom, že tyto měny centrálních bank umožní sledovatelnost a nabídnou vládám a bankám mnohem větší kontrolu nad lidmi a jejich financemi.

Oproti Bitcoinu a dalším kryptoaktivům se pak liší i důvodem vzniku. Nejde o tvorbu "lepších peněz". Centrální banky a vládní úřady jednoduše chtějí mít podrobné informace o každé transakci. Kromě toho CBDC mohou být použity k různým zákazům a příkazům. Mohlo by se tak stát, že budete mít zakázáno kupovat některé věci, lze zdanit úspory, nebo jednotkám přidat něco na způsob "data spotřeby" po kterém zmizí, či jinak stimulovat spotřebu.

Závěr

Zatímco centrální orgány o tom nechtějí nic slyšet, Bitcoin je geniální v tom, že umožňuje důvěryhodné transakce bez ústředního orgánu, který by za tuto důvěryhodnost musel nést zodpovědnost. Bitcoin nikdo neovládá a nikdo zde nebude implikovat nástroje fiskální a monetární politiky.

CBDC naproti tomu nejsou v zásadě nic jiného než digitální forma běžné fiat měny, která umožňuje libovolné inflační zvyšování jednotek a další nástroje, se kterými si někdo může pohrávat. Kromě toho, že digitální aktiva, jako je BTC, mohou sloužit jako únikový modul ze systému, často slouží také jako investice či měna pro úspory a náhrada fiat měn "okusovaných" inflací. Právě v případě zavedení CBDC bude tato úloha Bitcoinu vyhledávanější než kdy dřív.


Autor článku: Kytka