Japonsko utratí miliardy, aby "zmírnilo inflační bolest" způsobenou utrácením miliard

03.05.2022

By Tyler Durden: Jak hloupá je dnešní měnová a fiskální politika (a nejde jen o šílenství, které představují vrtulníkové peníze alias MMT?) Tak hloupá, že se v Japonsku vláda chystá utratit miliardy, aby "zmírnila bolest z inflace", která je důsledkem... utrácení miliard.

Článek byl publikován zde: 26.04.2022


Podle listu Nikkei plánuje Japonsko utratit 6,2 bilionu jenů (48,2 miliardy dolarů) na - rozuměj - dotace na benzín, nízkoúročené půjčky a peněžní pomoc, "aby zmírnilo bolest spotřebitelů a malých podniků, které čelí rostoucím cenám", jež byly způsobeny, no, masivním vládním utrácením.

Vláda balíček hospodářských opatření, který má být sestaven již v úterý, formuluje jako komplexní úlevu. Kritici - přinejmenším ti, kteří odmítají nebo nevidí skutečného měnového slona v místnosti - je však považují za krátkodobý lék, zejména v době, kdy jiné země v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu řeší zásadnější změny v oblasti energetiky a dalších klíčových ekonomických faktorů.

Na zaplacení balíčku bude vláda požadovat 2,7 bilionu jenů v rámci dodatečného fiskálního rozpočtu na rok 2022, který má být sestaven do konce současného parlamentního zasedání. Dalších 1,5 bilionu jenů zajistí ze svých rezervních fondů. Spolu s příspěvky soukromého sektoru se očekává, že celý balíček bude činit 13,2 bilionu jenů.

Největší část vládních výdajů - 1,5 bilionu jenů - bude financovat reakci na prudký růst cen ropy. Aby vláda omezila růst cen benzinu, zvýší maximální dotaci distributorům ropy z 25 jenů na 35 jenů za litr a prodlouží program do konce září.

Nový balíček zahrnuje opatření v hodnotě přibližně 2 bilionů jenů, která již byla naplánována a zařazena do rozpočtu, včetně úsilí o zvýšení prestiže turistických destinací. Podle listu Nikkei panují obavy, že zahrnují i taková, která mají s inflací málo společného, ale zřejmě ne dostatečné obavy, že "řešení" inflačního problému povede k ještě větší inflaci.


Autor článku: Tyler Durden (Zerohedge)

Překlad: Finanční ninja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.