Je ruský rubl navázán na zlato?

16.05.2022
Central bank of Russia
Central bank of Russia

By Gainesville Coins: Někteří komentátoři píší, že ruská centrální banka navázala rubl na zlato, ale to není pravda.

Článek byl publikován zde: 15.05.2022


V mlze války je první kauzalita pravdou a tentokrát tomu není jinak. Informace přicházející z obou stran války mezi Ruskem a Ukrajinou o vojenském, politickém nebo finančním vývoji je třeba brát skepticky.

Dne 28. března 2022 oznámila ruská centrální banka (CBR), že bude nakupovat zlato od ruských úvěrových institucí (bank) za pevnou cenu 5 000 rublů za gram. V té době byla převažující cena na volném trhu 6 000 rublů za gram. Vzhledem k tomu, že nabídková cena CBR byla nižší než cena na volném trhu, nemělo pro banky smysl CBR prodávat.

Po počáteční prudké devalvaci rublu při zahájení války 21. února 2022 se počátkem března kurz obrátil. Podle mého názoru to bylo proto, že v Gazprombank, jedné z mála ruských finančních institucí, na kterou nebyly uvaleny sankce, se příchozí eurové platby za plyn mění na rubly. Ať už byl důvod jakýkoli, posilující rubl (RUB) způsobil pokles cen měn a komodit včetně zlata denominovaných v rublech. V důsledku toho se 7. dubna cena zlata dostala na úroveň 5 000 RUB/gram.

Chvíli to vypadalo, že se cena rublového zlata stabilizuje - jako by CBR zlato skupovala a držela cenu na úrovni 5 000 RUB/gram. Pak ale CBR oznámila, že nákup zlata za pevnou cenu pozastaví. Z tiskové služby CBR:

Vzhledem k významné změně tržních podmínek provádí Ruská centrální banka úpravy své cenové politiky při provádění operací nákupu zlata od úvěrových institucí. Od 8. dubna 2022 bude nákup zlata Bankou Ruska prováděn za dohodnutou cenu.

Tato vazba byla od počátku přerušena.

Někteří analytici zlata však stále uvádějí, že rubl je vázán na zlato, což naznačuje, že Rusové přešli na polozlatý standard. Dne 3. května napsal zlatý komentátor Jim Rickards:

Rusko právě navázalo rubl na zlato v kurzu 5 000 rublů za jeden gram zlata.

To není pravda. Vím to, protože to CBR zveřejnila na svých internetových stránkách, ale také proto, že jak rubl stále posiluje, cena rublového zlata stále klesá. V době psaní tohoto článku se cena zlata pohybuje kolem 4 000 rublů za gram. Jak je to možné, když CBR stanovuje cenu zlata na 5 000 RUB/gram? Je zřejmé, že CBR "nenavázala rubl na zlato v kurzu 5 000 rublů za jeden gram zlata".

Pokud nevěříte ceně zlata ve výše uvedeném grafu, protože mohla být vypočtena Světovou radou pro zlato na základě nepřesného směnného kurzu rublu, podívejte se níže na ceny ruského obchodníka se zlatem Sberbank. Dne 11. května mohli klienti nakoupit zlato za 4 567 RUB/gram a prodat za 3 709 RUB/gram. Střední tržní cena byla 4 138 RUB/gram: v souladu s cenami Světové rady pro zlato.

Znamená to, že se Rusko nevrátí ke zlatému standardu? Teď už ne. Z Kremlu přišlo 26. dubna prohlášení o podpoře rublu zlatem a komoditami, ale o tři dny později ho CBR vyvrátila. Navrhuji počkat na pádné důkazy, než dojdeme k závěru o souvislosti mezi rublem a zlatem.

Jak jsem již rozsáhle psal, myslím si, že svět směřuje k nějaké formě zlatého standardu. Zajímavé je, že něco podobného píše od začátku války Zoltan Pozsar, globální ředitel strategie krátkodobých úrokových sazeb Credit Suisse. Pozsar popisuje nástup nového mezinárodního měnového řádu, v němž se výrazně zvýší role zlata. V některém z příštích článků si Pozsarovu analýzu a budoucnost zlata přiblížíme.


Autor článku: Gainesville Coins (Zerohedge)

Překlad: Finanční ninja

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja

Líbí se Vám tyto stránky?

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.